Iako su sa izmenama Zakona o stanovanju upravnici dobili obavezu da popišu stanje svih instalacija pa i gromobranskih, pa su mnoge višespratnice počele da ih popravljaju, i dalje ima zgrada koje nemaju gromobrane. Jedan broj je i ostao bez njih posle uklanjanja radioaktivnih gromobrana, ili nisu u funkciji.
Ilustracija (Foto: Pixabay.com)
Tako, mnogobrojni stanari, tek kad prestonicu zadesi nevreme, počnu da se interesuju o ispravnosti instalacija za zaštitu od groma i mogućnostima za popravku. Ipak, ovo nije jeftina stavka u budžetu zgrade, jer popravka u zavisnosti od kvara i visine zgrade kreće oko 50.000 za manje, a za veće čak od 100.000 do 200.000 dinara.
Iako je briga o gromobranima uvrštena u dnevni red, jer su upravnici u obavezi da zajedno sa stanarima brinu kako o protivpožarnoj tako i o gromobranskoj instalaciji, stanje u kasi diktira prioritete. Da bi stanari bili sigurni, neophodno je da izaberu firmu koja će uraditi snimanje stanja, a potom drugu koja će ukoliko postoji kvar, isti otkloniti.
Prema rečima majstora, povećan broj poziva svakako imaju dan posle jakih grmljavina.
U Gradskom stambenom u čijem je sistemu 14.000 zgrada, tvrde da su sve zgrade u njihovom sistemu potpuno zaštićene gromobranima:
- Gromobrani su u dobrom stanju i održavaju se po prijavi upravnika stambene zajednice. Ukoliko su u pitanju manji nedostaci, otklanjaju se odmah. U slučaju da je potrebna kompletna rekonstrukcija gromobranske instalacije, sačinjava se predmer neophodnih radova i upućuje ponuda stambenoj zajednici.
Gradsko stambeno kao i Sekretarijat za zaštitu životne sredine tvrde da radioaktivnih instalacija u Beogradu nema.