Govoreći o uzrocima nesreća na gradilištima, Ljiljana Stojšić, načelnica Inspekcije rada za Južnobački okrug, kaže da je u 95 odsto sučajeva reč o ljudskom faktoru, i to najčešće propustima sa više strana.
- Do propusta najčešće dolazi zbog nedovoljno razvijene svesti da je pravo i obaveza da se primenjuju mere za bezbedan rad - ističe Stojšićeva. - Bezbednost na radu je veoma dobro uređena zakonom, kojim su utvrđena prava i obaveze i odgovornost svih učesnika, koji organizuju ili izvode građevinske radove, i ukoliko izostane samo jedan od činilaca u sistemu bezbednosti, može dovesti do tragičnih posledica.
Ilustracija (www.pixabay.com)
U 2018. inspektori su obavili 424 nadzora na gradilištima, a utvrđeno je 386 povreda propisa i naloženo je da se otklone, a protiv odgovornih osoba podneto je 96 zahteva za pokretanje prekršajnog postupka.
Inspektori rada su, po rečima sagovornice, gotovo svakodnevno na gradilištima, naročito u građevinskoj sezoni, i kontrolišu koliko se poštuju propisi o bezbednosti na radu. U prva dva meseca 2019. inspektori su obavili 49 inspekcijskih nadzora u građevinarstvu.
Povodom pogibije trojice radnika na gradilištima od početka godine, Inspekcija rada je u dva slučaja u Novom Sadu završila istragu, dok se za treći, koji se dogodio u Sremskim Karlovcima, kada je nastradao D. A. (46) iz Loznice, uzrok još utvrđuje.
- Lane smo na gradilištima zatekli 13 odsto radnika „na crno", koji su bili angažovani bez ugovora o radu i prijave na socijalno osiguranje - predočava Stojšićeva. - Kontrola bezbednosti na gradilištima i rad „na crno" i dalje su prioritet inspektora rada.