Domaći proizvođači stiropora, zahvaljujući uspešnoj inicijativi Privredne komore Srbije, mogu da računaju na veću proizvodnju tog termoizolacionog materijala. Takođe mogu da račinaju i na proširenje kapaciteta, čime je rešeno pitanje opstanka 14 domaćih fabrika stiropora. Na inicijativu Grupacije proizvođača hidroizolacionih i termoizolacionih materijala PKS, izmenjen je Pravilnik o tehničkim zahtevima bezbednosti od požara spoljnih zidova zgrada, iz 2017. godine.
Domaća regulativa usklađena je sa regulativom Evropske unije i praksom zemalja u okruženju, što proizvođačima otvara vrata za veći plasman stiropora u toplotno-izolacionim sistemima na fasadama objekata, navodi se u saopštenju PKS.
Dragan Stevanović, sekretar Udruženja za hemijsku, gumarsku i industriju nemetala Privredne komore Srbije, kaže da je na ovaj način, posle godinu i po aktivnih napora da se izmene podzakonska akta, rešeno veliko pitanje opstanka 14 fabrika stiropora u Srbiji.
Ilustracija (www.pixabay.com)
Dosadašnji Pravilnik u velikoj meri ograničavao je korišćenje stiropora i gotovo u potpunosti eliminisao njegovu primenu na fasadama.
Članovi Grupacije navode da je, pored proširenja primene stiropora, jedan od prioriteta u novom Pravilniku bila protivpožarna zaštita. Prikupljeni su primeri dobre prakse zemalja okruženja i Evropske unije i razmotreni u saradnji sa Sektorom za vanredne situacije Ministarstva unutrašnjih poslova.
Domaći Pravilnik, sa aspekta protivpožarne zaštite u građevinarstvu, stroži je u odnosu na praksu u Evropskoj uniji i jasno određuje upotrebu stiropora kao izolacionog materijala.
Milan Tasić, predsednik Grupacije proizvođača termo i hidro izolacionih materijala PKS, vlasnik i direktor Fime, ističe da su u protekloj godini proizvođači stiropora imali pad od 30 odsto plasmana na tržištu ovog građevinskog materijala, zbog prethodnog Pravilnika, koji je usvojen bez konsultacija sa Grupacijom. To je dovelo i do otežanog snabdevanja termoizolacionim materijalima na tržištu Srbije.
Za puni efekat novog Pravilnika potrebne su dve do tri godine da bi se materijal vratio u projekte i narudžbine počele ponovo da rastu, smatra Tasić.
Vladimir Ćujić, potpredsednik Grupacije i direktor marketinga kompanije Austroterm Srbija, kaže da je najveća korist za proizvođače koju je doneo izmenjeni Pravilnik u tome što se stiropor kao komponenta kompozitno-fasadnog termoizolacionog sistema može primenjivati i na višim objektima nego do sada i što su opisi kategorija zgrada izmenjeni tako da će i po tom osnovu stiropor imati širu primenu.