Domaća građevinska operativa opredeljena je za visoku gradnju, stoga ohrabruju zvanični statistički podaci prema kojima od 2.237 građevinskih dozvola izdatih u oktobru; 82,7% su zgrade; dok više od dve trećine prijavljenih zgrada otpada na stanogradnju.
Goran Rodić iz Građevinsko-industrijske komore primećuje da je ovo izgledna prilika za domaće ali i strane izvođače radova.
- Kada je reč o visokogradnji, sem operative, najbitnije je da uposlimo fabrike, tj. proizvođače građevinskog materijala, zatim instalatere i izvođače zanatskih završnih radova - kaže Rodić i dodaje da građevinarstvo, koje prati oko 50 industrijskih grana, u bruto domaćem proizvodu učestvuje sa oko 30% i kao privredna grana masovno zapošljava stanovništvo, te se stoga mora negovati.
Ilustracija (www.pixabay.com)
On ističe da građevinarstvo ide uzlaznom putanjom, ali da ga brine nedostatak kvalitetne radne snage.
- Dobrim majstorima su dnevnice između 70 i 100 evra što, ozbiljno utiče na krajnju cenu kvadratnog metra stana - kaže Rodić i dodaje da u celoj Evropi nedostaju zanatski radnici, te da nije reč o izgradnji novih objekata, već o problemu održavanja postojećih stambenih objekata i infrastrukture.
- Imaćemo velikih problema jer radnici svakim danom sve više odlaze, a sa liberalizacijom uslova koje od nove godine uvodi Nemačka, dodatno će nam otežati situaciju nedostatka kvalitetne radne snage na domaćem tržištu - zaključuje Rodić.