Zbog 49 kišnih i snežnih dana, poplava i projekata koji su morali na doradu, rok za izgradnju deonice Srpska Kuća - Levosoje je produžen deset meseci. Ova trasa od 8,06 kilometara trebalo je da bude puštena u saobraćaj pre tačno mesec dana, ali će u najboljem slučaju prvi automobili ovim delom auto-puta na južnom kraku Koridora 10 proći tek posle 30. oktobra.
Izgradnja ove deonice poverena je konzorcijumu domaćih firmi, a radove izvode preduzeća MBA-Miljković, Srbija auto-put i Centralna putna laboratorija, koji su posao započeli u avgustu 2015. Ova deonica finansira se iz budžeta Srbije, a ugovorena vrednost je četiri milijarde dinara.
Premijer Aleksandar Vučić je više puta rekao da na ovoj deonici postoje problemi i napomenuo da domaći izvođači nisu na visini zadatka, koji im je poveren. To je ponovio i pre nekoliko dana, kada je „isplivao" izveštaj o propustima grčkog Aktora na istočnom kraku.
U Putevima, koji su investitor radova kažu da je rok produžen iz objektivnih razloga i ne pominju nemar srpskih preduzeća.
- Zbog nepredviđenih događaja koji su bili van razumne kontrole ugovornih strana, planirani radovi nisu mogli biti izvedeni u roku - tvrde u Putevima. - Veliki problem je bila neusaglašenost projekata sa stvarnim stanjem na terenu. To se odnosi na izmenjeno korito Južne Morave i Moravice posle velikih poplava. Na to je uticala i nekontrolisana eksploatacija šljunka u zoni auto-puta. Zato su nastale razlike u odnosu na projekat iz 2010. i 2013. To je zahtevalo preprojektovanje i dodatnu eksproprijaciju. Nepovoljni vremenski uslovi, veliki broj kišnih i snežnih dana, kojih je bilo 49, dodatno su uticali na rok za obavljanje radova. Takođe, radovi na izradi nasipa nisu mogli da se izvode 86 dana.
U Putevima navode da su majstori do sada bili angažovani na donjem sloju auto-puta, zemljanim radovima, drenažama i propustima, a kao i na mostovima i nadvožnjacima. Radilo se i na delu ugovorenih regulacija vodotokova, izmeštanju postojeće elektroenergetske infrastrukture i rekonstrukciji kontaktne mreže.