Planovi Rusije za proširenje gasovoda „Severni tok“ do Nemačke u suprotnosti su sa interesima Evropske unije (EU) i mogli bi da dovedu do dodatne destabilizacije Ukrajine, navodi se u pismu deset evropskih vlada upućenom na adresu Evropske komisije.
Kako prenosi agencija „Rojters“, grupa evropskih kompanija je u septembru potpisala ugovor sa ruskom gasnom kompanijom „Gasprom“ o proširenju gasovoda „Severni tok“ do Nemačke, čime bi se zaobišla teritorija Ukrajine.
Ilustracija (www.pixabay.com)
U pismu Evropskoj komisiji, koje su potpisale Bugarska, Češka, Estonija, Grčka, Mađarska, Letonija, Litvanija, Poljska, Rumunija i Slovačka, navodi se da bi ovaj projekat trebalo da bude predmet strožeg regulatornog nadzora, i apeluje se na održavanje debate o tom pitanju na decembarskom samitu EU.
- Stav Evropske komisije o projektu „Severni tok 2“ će takođe bitno uticati na percepciju zajedničke spoljne i bezbednosne politike EU među njenim ključnim saveznicima i tradicionalnim partnerima – dodaje se u pismu, u koje je „Rojters“ imao uvid.
Proširenje gasovoda „Severni tok“ bi, kako piše, moglo imati ozbiljne posledice po Kijev i zemlje EU.
- Očuvanje tranzitne rute preko Ukrajine je u strateškom interesu celokupne EU, i to ne samo iz perspektive energetske bezbednosti, već i zbog unapređenja stabilnosti u regionu istočne Evrope – ocenjuje se u pismu deset vlada.
- Ukrajina je bezbedna tranzitna ruta. Gas treba da nastavi da teče preko Ukrajine – izjavio je juče evropski komesar za energetiku, Migel Arijas Kanjete.