Objekat koji se gradi ili je završen bez građevinske dozvole ne može biti priključeni ni na gasovodnu mrežu. To je jasno propisao Zakonom o planiranju i izgradnji, kažu u Ministarstvu rudarstva i energetike.
Ilustracija (Foto: Pixabay.com)
Povodom predloga direktora Srbijagasa Dušana Bajatovića da nadležni u vladi nađu način da se potrošačima čije su kuće u postupku legalizacije omogući da uvedu gas, u resornom ministarstvu navode za Tanjug da sve institucije treba da rade svoj deo posla - država svoj, a javna preduzeca svoj, u interesu građana i isključivo u skladu sa zakonom.
- Umesto što se bavi temama za koje nije nadležan, direktor JP Srbijagas trebalo bi da vodi računa o tome da preduzeće na cijem je čelu posluje efikasno i da najpre završi već započete projekte gasifikacije na kojima postoji značajno kašnjenje, kao i prikljucenje na gas već legalizovanih objekata - poručuju.
Bajatović je izjavio da polovina od 40.000 prijavljenih domaćinstava za gasni priključak na rate koji je ponudio Srbijagas su zahtevi za priključenje nelegalnih objekata i da taj problem treba rešiti.
- Nemam rešenja za to. Jedino da predložimo onima koji o tome odlučuju u Vladi Srbije da se razmisli da oni koji su po zakonu o legalizaciji predali zahteve, a legalizacija je moguća da dobiju neku vrstu isprave na osnovu koje bi priključili gas - rekao je on.
U ministarstvu navode da su Zakon o energetici i Zakon o planiranju i izgradnji vrlo izričiti i precizni kada je u pitanju priključenje domaćinstava odnosno objekata za stanovanje na gasnu mrežu.