INFONET-468X60-BANNER

BLANKO-970X250-BANNER

Beograd: Azbestne cevi širom grada!?

17.11.2015. | M. Veljković | Novosti

Sugrađani koji žive u ulicama Zelengorskoj i 13. oktobra u naselju Umka nedavno su dočekali da se problem njihovog vodsnabdevanja reši, a azbestne cevi zamene novim, modernim polietilenskim.

Kvarovi na cevima napravljenim od ovog materijala u glavnom gradu nisu retkost. Iako se azbestno-cementne cevi ne ugrađuju već više od 30 godina, njih i dalje ima širom grada, osim na teritoriji Novog Beograda. Najviše ih je u prigradskim naseljima na Čukarici i Paliluli, a njihova prosečna starost je oko 50 godina.

Ilustracija (www.pixabay.com)

Uprkos tome što su cevi napravljene od azbesta koji se nalazi na listi štetnih materijala, iz JKP „Beogradski vodovod i kanalizacija“ tvrde da razloga za brigu nema.

- Azbestno-cementne cevi ne utiču na kvalitet vode za piće – navode iz ovog preduzeća. - Voda nije u direktnom kontaktu sa azbest-cementom jer postoji izolacija unutrašnjih zidova cevi u vidu cementne košuljice ili specijalnih emulzija. U beogradskoj vodi za piće nikada nisu nađeni toksični teški metali, kancerogene supstance kao ni azbestna vlakna.

Oko 63 odsto, tačnije 2.137 kilometara beogradskog cevovoda staro je između 25 i 55 godina, dok je 358 kilometara pokriveno novim cevima napravljenim od polietilena, koje su stare do pet godina.

Plan „Beogradskog vodovoda“ ja da se u narednih nekoliko godina broj azbestnih cevi svede na minimum, to jest da se one u potpunosti zamene onim napravljenim od novih materijala.

- Cilj nam je da iz svojih sredstava svake godine izvršimo rekonstrukciju oko 10 kilometara dotrajalih cevovoda. Brzina zamene pre svega zavisi od finansijskih sredstava – objašnjavaju iz „Vodovoda“.

Kako bi se ovaj proces ubrzao, ekipe preduzeća prilikom izlaska na teren, napukle azbestne cevi odmah odstranjuju i ugrađuju polietilenske.

Najviše u Sremčici, Krnjači, Ovči...

Najveća zastupljenost azbestnih cevi je u prigradskim naseljima Sremčica, Velika Moštanica, Ostružnica, Umka i Železnik, kao i u Krnjači, Kotežu, Ovči... Od mesta koja se nalaze na levoj obali Dunava, cevi napravljenih od azbesta najmanje ima u Borči i to oko 15 odsto.

Na Vračaru stare više od 80 godina

Najstariji gradski cevovod nalazi se uglavnom u centru prestonice, na opštinama Vračar, Stari grad i Savski venac. Njega čine livene gvozdene cevi koje su stare više od 80 godina. Ipak, prilikom rekonstrukcije ulica u ovim krajevima automatski se menjaju i vodovodne cevi.

 

 

Komentari: 0

VESTI /iz kategorije/


ISTAKNUTE FIRME /iz kategorije/


Anketa

Kojom vrstom toplotne izolacije je izolovan vaš stan/kuća?
Dr 06.01.2025.
Cena u evrima oko 2.1 milijarda, Expo Srbij...
Radgost 17.12.2024.
Jel ce sat da bude u bronzu? 😁
Zile 01.12.2024.
Molim vas, kao radnik gradjevinskog preduze...
Saša Levi 24.11.2024.
Veseli me da će “Linearni grad” koji su prv...
Nenad 13.11.2024.
Lepa je ta inicijattiva. Da vidim kakva e b...

;