Srbija je dobila ponudu od Rumunije da učestvuje u energetskom projektu „Agri“ kojim treba da se transportuje gas iz Azerbejžana u Evropu, izjavio je ministar rudarstva i energetike Aleksandar Antić i najavio da će Srbija i Rumunija razmotriti izgradnju gasne interkonekcije između dve zemlje.
- Projekat „Agri“ je još jedan od interesantnih u kojima Srbija može učestvovati i koji može dovesti određene količine gasa na Balkan – rekao je Antić novinarima posle sastanka sa rumunskim kolegom Andrejem Dominikom Gereom.
On je naveo da je poziv za učešće Srbije u tom projektu veoma važan s obzirom na planove izgradnje gasne interkonekcije između Srbije i Rumunije od Mokrina do Arada.
Sistemom transporta nazvanim „Agri“ treba godišnje da se iz Azerbejdžana u Evropu doprema od pet do deset milijardi kubika gasa, a projektom bi trebalo da se gas iz Azerbejdžana dopremi do Gruzije, gde će biti pretvaran u tečni gas, zatim bi se brodovima dopremao do Rumunije, a potom gasovodima do evropskih zemalja, rečeno je posle sastanka.
Projekat je, kako je istaknuto, u početnoj fazi i za njega se priprema studija izvodljivosti, a Srbija je pozvana da u septembru ili oktobru učestvuje na sastanku sa zemljama učesnicama u projektu među kojima su Gruzija, Azerbejdžan, Rumunija i Mađarska.
Govoreći o gasnoj konekciji između Srbije i Rumunije, Antić je rekao da je planirano da bude dužine 76 kilometara i najavio da će gasna preduzeća dve zemlje uraditi dalje tehničke detalje projekta.
- Zainteresovani smo da to bude dvosmerni gasovod, kapaciteta ne manjeg od milijardu kubika gasa godišnje, a vrednost projekta će biti definisana kad se urade tehnički detalji – rekao je Antić.
On je najavio da će Srbija i Rumunija, za nekoliko meseci kad se završi tehnička studija, predložiti Evropskoj komisiji da taj projekat bude jedan od prioritetnih u finansiranju iz evropskih fondova.
Antić je ukazao da će to omogućiti diverzifikaciju izvora snadbevanja gasom za obe zemlje. On je rekao da je sa rumunskim kolegama razgovarao i o nastavku realizacije projekta naftovoda od Pančeva do Temišvara, što bi bilo u interesu Naftne industrije Srbije jer bi se tako značajno pojeftinili troškovi transporta nafte i naftnih derivata između Srbije i Rumunije.