Na Međunarodni dan zaštite od buke, veliki broj arhitekata, predstavnika medija i svih zainteresovanih posetilaca, u zabavnoj i „bučnoj“ atmosferi isprobali su specijalnu KSI (Knauf Sound Insulation) aplikaciju za izračunavanje nivoa buke. Svi zainteresovani imali su priliku da u okviru Tihog kutka, putem kompjuterske aplikacije uporede kako se neki izvor buke čuje u prostoriji u kojoj boravite, sa i bez zvučne izolacije.
Autor KSI softvera i aplikacije Dejan Todorović, zainteresovanima je predstavio sve mogućnosti i prednosti ovih specijalnih programa, a kako bi pomogli u testiranju aplikacije, prisutni gosti pravili su buku koristeći pištaljke. Organizatori događaja, kompanije „Knauf Insulation“, „Knauf Zemun“ i „Knauf AMF“ predstavili su i različita rešenja za zaštitu od buke.
KSI aplikacija deo je softvera Knauf Sound Insulation koji služi kao alat projektantima zvučne zaštite da provere i po potrebi modifikuju predložena rešenja za konstrukcije u objektu kako bi se zadovoljili kriterijumi zvučne zaštite. Pored toga, softver edukuje korisnike kako bi bolje razumeli zvučnu zaštitu i efekte pojedinih elemenata na zvučnu zaštitu u objektu.
- Imajući u vidu da je prilikom izrade građevinskog projekta potrebno kreirati i Elaborat zvučne zaštite, odlučili smo da napravimo KSI softver, kako bi se stručnoj javnosti olakšao i ubrzao rad na izradi ovog dokumenta. S obzirom da je buka veoma štetna za zdravlje svakog pojedinca, i kako bismo građanima približili i pojasnili načine zaštite od buke, kreirali smo i posebnu kompjutersku aplikaciju – rekla je Marija Ilić, Marketing Communications Manager Southern Balkans, „Knauf Insulation“.
Ona je dodala da se kvalitet objekta u kome živimo definiše još u fazi projektovanja, te je veoma važno izabrati odgovarajuće sistemsko rešenje, odnosno odgovarajući zvučno-izolacioni materijal.
Važno je znati da pored narušenog mira i produktivnosti, buka može negativno da utiče i na zdravlje. Višak decibela ne oštećuje samo sluh, već nepovoljno deluje na ceo ljudski organizam: podiže krvni pritisak, povećava nervozu i razdražljivost, dovodi do sindroma hroničnog umora.
Foto: Dejana Batalović