Direktor preduzeća „Ekosekund“ Radivoje Petrović izjavio je da ta firma nije prodala ni jedan litar tečnosti Oplatol izvođačima, podizvođačima i investitoru radova u naselju dr Ivan Ribar i odbacio kao neosnovane špekulacije da ta tečnost može biti uzrok zdravstvenih problema stanara „smrdljivih zgrada“ u ulici Mileve Ajnštajn.
Ilustracija (Foto: Pixabay.com)
Odgovarajući na medijske optužbe da je Oplatol uzrok zdravstvenih problema sranara „smrdljivih zgrada“, Petrović je objasnio da je Oplatol tečnost koja se dobija od recikliranog ulja i nema nikakav miris i koristi se za premazivanje oplata u građevinarstvu, za livenje betonskih konstrukcija, a ne za premazivanje zidova i plafona u kojima žive i borave ljudi.
Oplatol ne može biti uzrok zdravstvenih problema stanara „smrdljivih zgrada“ u ulici Mileve Ajnštajn, jer sadrži upola manje štetnih materija od dozvoljenog, rekao je Petrović na konferenciji za novinare i dodao da ni Oplatol drugih proizvođača ne mogu biti uzrok zdravstvenih problema i izvor neprijatnih mirisa.
Petrović je rekao da je izvršena vanredna inspekcijska kontrola, koja je naložila vanredne analize i utvrđeno je da je Oplatol bezbedan za upotrebu.
- Na VMA je izvršen vanredni pregled urina svih zaposlenih u „Ekosekundu“, da bi se utvrdilo da li su na njih ostavile posledice „smrdljive zgrade“ i Oplatol i prvi nalazi su u granicama normale – rekao je Petrović i napomenuo da će do kraja nedelje na VMA biti obavljeno testiranje urina zaposlenih na prisustvo fenola.
Petrović je izrazio sumnju u dobre namere „Građevinske inspekcije Republike Srbije“, koja je „Ekosekund“ u medijima dovela u vezu sa problemima na zgradama u ulici Mileve Ajnštajn, bez ikakvih osnova.
Pravni savetnik Đorđe Simić je rekao da je Oplatol odlukom inspekcije stavljen van prometa i naređena je vanredna analiza, zbog sumnje da je otrovan, ali je su ispitivanja pokazala da je proizvod potpuno ispravan i čeka se odobrenje da ponovo počnje njegova prodaja.
Direktor „Emogradnje“ Emir Omanović rekao je da je u „Gradskom zavodu za javno zdravlje“ rađena analiza betona, na kojem su nađeni tragovi „Ekosekundovog“ Oplatola i koji je izvor neprijatnih mirisa i zatražio od predstavnika „Ekosekunda“ da se uključe u rešavanje ovog problema, a ne da samo negiraju krivicu.
Omanović je preneo da je u junu njegova Emogradnja prvi put na gradilištu upotrebila „Ekosekundov“ Oplatol i kaže da strepi da li će to izazvati probleme budućim stanarima.