Najveći promašaj moderne arhitekture nije konstruktivni već ideološki. Od 1950-ih godina, kada su državni fondovi postali otvoreni za urbanu rekonstrukciju i masovnu stambenu gradnju, arhitekte i urbanisti su smatrali da imaju odgovor - Le Corbusier-ov koncept grada (Radiant City).
na fotografijama: rušenje Pritt-Igoe naselja u Sent Luisu
Ovaj koncept se zasnivao na: velikim blokovima sa standardizovanim stanovima u zgradama okruženim parkinzima umesto tradicionalnih ulica i zbijenih zgradama.
Witold Rybczynski, profesor urbanizma na univezitetu Warhton u Pensilvaniji, SAD, skreće pažnju na 10 velikih arhitektonskih promašaja, koji su odabrani po jednostavnim kriterijumima: veliki budžeti, poznata imena arhitekture, čuveni projekti, i… loša rešenja koja su zadale puno muke investitorima. Ovo je jedan od primera dok ostale možete pronaći na linku na kraju teksta. |
Uskoro, desetine hiljada nesrećnika bilo je smešteno u ova utopijska naselja. Osim što nisu bila utopija. Ne samo da se smeštanje porodica u stanove na visini pokazalo kao veoma loša ideja, već i koncentracija siromaštva. Vandalizam, kriminal i narkomanija su cvetali.
Agencije za nekretnine, koje su očajno radile posao na upravljanju, održavanju i osiguranju ovih projekata, na kraju su jednostavno odustale.
Napomena: ovaj koncept je široko prihvaćen u arhitekturi SFRJ, i može se sresti u svakom gradu u Srbiji i danas, dok su mnogi gradovi u inostranstvu jednostavno minirali ovakva naselja.
Ono što će kasnije postati uobičajena praksa, 33 stambene zgrade Pruitt-Igoe u Sent Luisu, arhitekte Minoru Yamasaki-ja, koji je kasnije projektovao bliznakinje Svetskog trgovinskog centra u Njujorku, bile su takođe srušene.
U vreme rušenja imale su manje od 20 godina...
Linkovi:
- 10 аrhitektonskih promašaja - početni tekst sa linkovima ka svih 10 primera - https://www.gradjevinarstvo.rs/tekstovi/989/820/10-velikih-arhitektonskih-promasaja-kad-se-arhitekte-zaigraju