Projekat koji uključuje veliki broj firmi predstavljen je još 2019. godine, a od tada se znatno razvio. Početni prototip je nazvan Oceanix Busan, zbog planirane lokacije na obali južnokorejskog grada Busan.
Oceanix Busan moći će da primi 12.000 ljudi (Foto: Oceanix/Bjarke Ingels Group)
Zbog globalnog zagrevanja dolazi do porasta nivoa mora, što izaziva strepnju. Zato ideja o ljudima koji žive u održivim plutajućim gradovima otpornim na klimatske promene počinje da dobija na snazi. UN-Habitat, Bjarke Ingels Group, SAMOO (Samsung grupa), Oceanix i drugi udružili su snage da dalje istraže ovo i planiraju da izgrade prototip plutajućeg grada u Južnoj Koreji.
Mnogo firmi radi udruženo na ovom projektu (Foto: Oceanix/Bjarke Ingels Group)
Ovaj grad će se sastojati od tri glavne plutajuće ostrvske platforme koje će biti povezane sa obližnjom obalom. Očekuje se da će ugostiti do 12.000 ljudi, a na platformama će se naći društvene oblasti sa barovima i kafićima, kao i istraživačke oblasti. Međutim, prototip plutajućeg grada mogao bi da ima potencijal da naraste do 20 ostrva i primi daleko više ljudi.
Grad će se strujom napajati iz fotonaponskih panela (Foto: Oceanix/Bjarke Ingels Group)
"Oceanix Busan je prvi svetski prototip otporne i održive plutajuće zajednice“, navodi se u saopštenju za štampu UN-Habitata, Programa Ujedinjenih nacija za ljudska naselja.
Grad će imati barove i kafiće, ali i istraživačke oblasti (Foto: Oceanix/Bjarke Ingels Group)
"Međusobno povezani kvartovi imaju ukupno 6,3 hektara za smeštaj zajednice od 12.000 ljudi. Svako naselje je dizajnirano da služi određenoj svrsi - život, istraživanje i smeštaj. Postoji između 30.000 i 40.000 kvadratnih metara za mešovite programe u svakom naselju. Plutajuće platforme se povezuju sa kopnom mostovima koji uokviruju zaštićenu plavu lagunu plutajućih ispostava za rekreaciju, umetnost i performanse."
Prototip bi mogao da naraste na 20 ostrva (Foto: Oceanix/Bjarke Ingels Group)
Zgrade će u velikoj meri biti izgrađene od drveta održivog porekla i projektovane tako da maksimalno koriste pasivnu ventilaciju. Čitav grad će se u potpunosti napajati energijom iz fotonaponskih panela, dok će se staklenici koristiti za uzgoj hrane, a potrošnja vode će biti svedena na minimum.
Posebna pažnja posvećena je održivosti (Foto: Oceanix/Bjarke Ingels Group)
Ovaj ambiciozni projekat bi prema navodima Independenta trebalo da počne 2023. godine, a Oceanix najavljuje da bi prva faza trebalo da bude završena do 2027. godine.