Postavljanje solarnih ćelija u zatvorene prostorije ne deluje obećavajuće i pored toga što se u unutrašnjosti nalazi velika količina neiskorišćenje svetlosne energije. U stambenim, poslovnim i ostalim objektima, unutrašnja rasveta uglavnom stvara osvetljenje između 100 i 500 luksa, što je dosta manje u poređenju sa sunčevom svetlošču, koja obično obasjava sa oko 110.000 luksa. Međutim, naučnici tvrde da je ova količina dovoljna da bi mogla da koristi, i sa tim u vezi stvorili su fleksibilne solarne ćelije od perovskita sa efikasnošću koja prevazilazi sve do sada iz ove vrste.
Solarne ćelije koje generišu struju od veštačkog osvetljenja (foto: Fraunhofer Institute)
Nove solarne ćelije od perovskita postavljaju se na staklene podloge koje su veoma tanke, fleksibilne i presvučene indijum-kalaj-oksidom (ITO) i na taj način stvaraju fotonaponske ćelije koje su savitljive, jake i mogu prikupljati svetlost u zatvorenim prostorijama. Na testovima pod LED osvetljenjem otkriveno je da ćelije imaju efikasnost od 20,6 odsto ispod 200 luksa i 22,6 odsto ispod 400 luksa. Tim istraživača sa Tor Vergata University of Rome, Universidad Surcolombiana i Fraunhofer Institute, koji je osmislio ove ćelije, kaže da se na ovaj način stvara najveća efikasnost zabeležena do sada kada je u pitanju fleksibilna fotonaponska tehnologija dobijena u zatvorenom prostoru.
Solarne ćelije koje generišu struju od veštačkog osvetljenja (foto: Fraunhofer Institute)
Prethodne fotonaponske ćelije ovog tipa imale su efikasnost nižu od 10%, dok su one bolje rangirane imale čak 26,1 odsto, ali ispod 1000 luksa. Gustina snage kod novih ćelija je relativno mala, ali to se i može očekivati jer su za zatvorene prostorije. U ovom slučaju, ispod 200 luksa gustina doseže 16,7μW/cm², dok 400 luksa dovodi do 35μW. To znači da ove ćelije neće pokrenuti ništa što zahtvea veću količinu energije za napajanje, ali mogu biti korisne npr. za pametne (IoT) uređaje.
Istraživači navode i to da je način proizvodnje jednostavan za omasovljavanje, tako da ove fleksibilne solarne ćelije ne bi trebalo da budu skupe.