Da li biste voleli da imate radni sto koji svetli u mraku ili da vam drvena ograda noću pokazuje put do kuće svojim zagonetnim sjajem? Ova vizija postaje stvarnost zahvaljujući švajcarskim naučnicima koji su razvili metodu za stvaranje svetlećeg drveta koristeći gljive.
Uzorci drveta koje svetli u mraku (Foto: Empa)
U prirodi, određene vrste gljiva pod specifičnim uslovima mogu emitovati svetlost dok razlažu drvo. Ovaj fenomen je retkost i teško ga je veštački stvoriti.
Međutim, istraživači sa Instituta Empa uspeli su da stvore te uslove koristeći gljivu poznatu kao Grmača (Desarmillaria tabescens) i balsa drvo, što je rezultiralo bioluminiscentnim efektom.
Najefikasnija kombinacija omogućila je da drvo sija do 10 dana, emitovanjem svetlosti talasne dužine od 560 nanometara, stvarajući karakterističan zeleni sjaj.
Proces stvaranja svetlećeg drveta
Postupak je kompleksan i zahteva vreme. Gljiva i drvo moraju biti inkubirani zajedno tri meseca u izrazito vlažnom okruženju. Tokom ovog perioda, balsa drvo upija do osam puta više vode od svoje težine.
Svetlost se javlja tek kada materijal dođe u kontakt sa kiseonikom, aktivirajući enzim luciferazu, koji pokreće hemijsku reakciju odgovornu za sjaj.
Gljiva razlaže lignin, prirodni polimer koji drvetu daje čvrstinu, a celuloza ostaje netaknuta čime se čuva stabilnost materijala.
Održiva primena u budućnosti
Istraživači se nadaju da će usavršiti ovu tehnologiju kako bi povećali intenzitet i trajanje svetlosti. Cilj je da svetleće drvo postane održivi izvor štedljivog osvetljenja za domove i javne prostore, smanjujući potrebu za električnom energijom.
U sadašnjoj fazi, tehnologija se primenjuje na mrtvom drvetu, ali paralelna istraživanja ispituju mogućnost stvaranja živih svetlećih biljaka koje bi služile istoj svrsi.
Rad o ovom istraživanju je objavljen u časopisu Advanced Science.