Australijskoj kompaniji K20 Architecture povereno je projektovanje društveno-korisnog objekta u Bayswateru, predgrađu Melburna u državi Victoria. Firma je uradila impresivnu održivu zgradu koja koristi reciklirane materijale i napaja se solarnom energijom a takođe koristi i sisteme za prikupljanje kišnice.
"Sunflower" (foto: Peter Bennetts)
Objekat "Bayswater Early Years Hub" ili poznatiji pod nazivom "Sunflower" izgrađen je 2019. godine i obuhvata površinu od 1.820 kvadratnih metara. Nalazi se u cetralnom delu između škole i kuglane.
Zgrada je oblika dve spojene konstrukcije u obliku slova U i fasada je uglavnom od opeke napravljene u lokalnom postrojenju za otpad. Takođe sadrži recikliranu drvenu građu, drvo srušenih stabala i kamen iskopan na lokalnom nalazištu.
"Sunflower" (foto: Peter Bennetts)
Glavno dvorište sadrži opremu za igru dece, a na raspolaganju su i sprave za vežbanje odraslih, kao i zaklonjena područja i mesta za sedenje i druženje. Unutrašnjost karakterišu zastakljeni zidovi i fasade sa ciljem maksimiziranja prirodne svetlosti koja ulazi u objekat.
Unutra se nalaze prostori za pružanje različitih usluga, kao što su npr. briga o deci ranog uzrasta (aktivno i pasivno učenje, eksperimentalno učenje i sl), zdravstvene usluge za trudnice i majke, tu se nalaze i kuhinja, kupatila i druge zajedničke prostorije.
"Sunflower" (foto: Peter Bennetts)
Krov je prekriven solarnim panelima, koji su povezani u niz. Projektovano je da ovaj sistem radi izvan mreže tokom većeg dela godine, ali ima i mrežni priključak za koji se očekuje da će se koristiti oko dve nedelje u godini, u zavisnosti od vremenskih uslova.
Pored toga, sistem za sakupljanje kišnice priključen je na rezervoare za vodu i koristi se za ispiranje toaleta, za pranje veša i navodnjavanje. Instalirani su i sistemi za praćenje korišćenja energije.
"Sunflower" (foto: Peter Bennetts)
Iz kompanije K20 Architecture. rekli su da primena principa projektovanja pasivnih objekata, pristup prirodnoj svetlosti za unutrašnje prostorije i solarna kontrola, smanjuju oslanjanje na veštačko osvetljenje i klimatizaciju. Nizovi solarnih panela, prikupljanje kišnice i i drugi održivi elementi definišu zgradu. Ovaj projekat obezbeđuje ekonomsku održivost smanjenjem tekućih troškova i troškova održavanja, i ima krajnji cilj poboljšanje životnog ciklusa zgrade duže od 100 godina, kao i zdravlje i dobrobit cele zajednice.