INFONET-468X60-BANNER

SFSOPLATE-970X250-BANNER

Arhitektura i Konferencija UN o klimatskim promenama u Kopenhagenu

02.01.2010. | WAN

Predsednica Međunarodne unije arhitekata - UIA (L'Union Internationale des Architecte) Louise Cox, za vreme održavanja samita u Kopenhagenu, komentarisala je da prosečan stanovnik planete nije svestan značaja koji arhitekte imaju za klimatske promene:

- Zastrašujuće je to što ljudska zajednica ne razume šta možemo da učinimo za poboljšanje ili pogoršanje stvari - rekla je ona za sajt WAN.

Napomena: na kraju teksta dati su prateći linkovi.

Na samitu u Kopenhagenu, pored UIA, na skupu su bili prisutni i predstavnici Kraljevskog instituta britanskih arhitekata - RIBA (Royal Institute of British Architects), Australijski institut arhitekata (Australian Institute of Architects), Udruženje arhitekata Komonvelta (Commonwealth Association of Architects) kao i arhitekata Kanade (Architecture Canada).

Oni su zajedno nastupili sa Pozivom na akciju (Call for Action) u petnaest tačaka, kako bi podstakli Vlade, arhitekte i širu globalnu zajednicu da se bore protiv klimatskih promena, da postave osnovne ciljeve i naglase ulogu arhitekture u globalnom zagrevanju.

Posvećenost Kopenhagena (na fotografiji gore) merama za očuvanje životne sredine nedavno je donela ovom gradu titulu najzelenijeg velikog evropskog grada (po istraživanju Economist Intelligence-a), iako se ovaj grad ne snabdeva energijom iz hidroelektrana, a biomasu je tek počeo da koristi i trenutno samo 17% energije dolazi od obnovljivih izvora.

Aprila 2009. godine u Danskoj je napravljena prva energetski pozitivna kuća. Dve danske kompanije za proizvodnju prozora, Velfac i Velux, stoje iza projekta pod imenom Home for Life (Kuća za život - pogledati link na kraju teksta).

Danski arhitektonski biro MAPT projektovao je paviljon od polovnih transportnih/kargo kontejnera poređanih u obliku gradskog bloka koji će u kopenhagenskoj luci za vreme održavanja Konferencije o klimatskim promenama u Kopenhagenu (COP15) biti domaćin izložbe fokusirane na održivost u urbanim sredinama (link na kraju teksta).


Gradovi troše dve trećine primarne energije sveta, i proizvode oko 70% emisije CO2, i upravo ove statistike potvrđuju značaj parole boraca za životnu sredinu iz 1960-ih godina: Razmišljaj globalno, deluj lokalno. Isto važi i danas:

- Fenomen klimatskih promena je izazov koji zahteva istinski međunarodni napor za borbu protiv uzroka i efekata - kaže Ruth Reed, predsednica RIBA (udruženja britanskih arhitekata) objašnjavajući ulogu te organizacije na Konferenciji - Mnoga od rešenja: izgradnja zelenih zgrada, smanjenje potrošnje energije i promena našeg ličnog stila života, svako od njh podrazumeva učešće na lokalnom nivou, a upravo tu srhitekti mogu da odigraju svoju značajnu ulogu.

Linkovi:

 

 

Komentari: 0

TEKSTOVI /iz kategorije/


ISTAKNUTE FIRME /iz kategorije/


Anketa

Kojom vrstom toplotne izolacije je izolovan vaš stan/kuća?
Dr 06.01.2025.
Cena u evrima oko 2.1 milijarda, Expo Srbij...
Radgost 17.12.2024.
Jel ce sat da bude u bronzu? 😁
Zile 01.12.2024.
Molim vas, kao radnik gradjevinskog preduze...
Saša Levi 24.11.2024.
Veseli me da će “Linearni grad” koji su prv...
Nenad 13.11.2024.
Lepa je ta inicijattiva. Da vidim kakva e b...

;