Amsterdamski arhitekta Angelo Renna projektovao je veštačku „sunđerastu“ planinu visoku 90 metara, napravljenu da apsorbuje CO2 u Torinu, u Italiji. Formirana iz zemljišta iskopanog sa gradilišta železničkog tunela koji povezuje Torino sa Lionom, planina ima za cilj da poboljša vazduh i smanji zagađenje kroz napravljeno zemljište. Veštačka planina je sastavljena od mešavine peska i betona i projektovana da postane zeleno obeležje grada.
„Sponge Mountain“ (foto: Angelo Renna)
„Sponge Mountain“ (foto: Angelo Renna)
Kombinujući ideju koja se odnosi na uticaje na životnu sredinu sa prostorom za slobodno vreme, Renna je napravio „Sponge Mountain“ kako bi stvorio novo rekreativno područje u Torinu gde se sugrađani i posetioci mogu opustiti i odakle mogu videti grad. Sa površinom od 11 hektara, ova planina bi se uzdigla iznad grada i odatle bi se pružio pogled na Torino. Predlog se zasniva na ideji da će izgradnja pruge TAV stvoriti 6 tona zemljišta i iskoristiti uskladišteni kalcijum karbonat.
„Sponge Mountain“ (foto: Angelo Renna)
Kroz multidisciplinarno istraživanje, Renna veruje da predložena planina ima sposobnost da zadrži CO2 u neorganskoj formi sa stopom od 85 tona po hektaru godišnje tokom pet godina. U poređenju sa hektarima prašuma koje apsorbuju 5 tona po hektaru godišnje, projekat bi mogao da stvori značajan uticaj u gradu. Organisation for Economic Co-operation and Development procenila je da Torino ima 2,2 miliona stanovnika. Projekat „Sponge Mountain“ mogao bi da pomogne da se apsorbuje CO2 u Torinu dok bi sam grad nastavio da se širi i urbanizuje.
„Sponge Mountain“ (foto: Angelo Renna)