INFONET-468X60-BANNER

SFSOPLATE-970X250-BANNER

Umetnost spajanja japanske tradicionalne stolarije

13.10.2016. | Patrick Lynch | Arch Daily

Vekovima pre pronalaska vijaka i zakivaka, japanski majstori su koristili složene, čvrste spojeve za spajanje komada drveta za formiranje konstrukcija i greda. Time su pomogli da se stvori jedinstvena japanska tehnika koja se još uvek može videti u delima modernih majstora kao što je Shigeru Ban.

Međutim, ove tehnike su često pažljivo čuvana tajna u okviru porodica koje se bave stolarskim zanatima i nedostupne su za javnost. Čak i kada su spojevi počeli da se dokumentuju u knjigama i časopisima, njihov dvodimenzionalni prikaz i dalje je bilo teško vizualizovati i nije se mogao naći način na koji bi se na najbolji mogući način mogao obuhvatiti i prikazati.

To je bilo do pre nekoliko godina, kada je mladi Japanac koji radi u oblasti marketinga u automobilskoj industriji počeo da prikuplja literaturu iz oblasti stolarije kako bi je iskoristio za stvaranje svoje 3D, animirane ilustracije.

Uz pomoć softvera „Fusion360“ i svojih veština za obradu drveta koje je sam savladao, počeo je da kreira animacije spajanja elemenata i postavlja ih na svoj twitter nalog.

Na nalogu sada ima 80 postova o različitim tehnikama, neki se odnose na samospajanje, neki na formiranje uglova, neki su za kreiranje greda. Složeni rezovi u drvetu povećavaju površinu kontakta i, usled trenja, spojni elementi od drveta ostvaruju čvršću vezu.

U moderno doba, složeni rezovi potrebni za stvaranje ovih spojeva su jednostavno postali preskupi da bi se opravdala njihova upotreba u standardnoj arhitekturi. Ali sa porastom upotrebe CNC mašina i tehnike izrade 3D-štampe, nije teško zamisliti budućnost u kojoj su ove tehnike ne samo pristupačne, već i pouzdane.

 

 

Komentari: 0

TEKSTOVI /iz kategorije/


ISTAKNUTE FIRME /iz kategorije/


Anketa

Kojom vrstom toplotne izolacije je izolovan vaš stan/kuća?
Dr 06.01.2025.
Cena u evrima oko 2.1 milijarda, Expo Srbij...
Radgost 17.12.2024.
Jel ce sat da bude u bronzu? 😁
Zile 01.12.2024.
Molim vas, kao radnik gradjevinskog preduze...
Saša Levi 24.11.2024.
Veseli me da će “Linearni grad” koji su prv...
Nenad 13.11.2024.
Lepa je ta inicijattiva. Da vidim kakva e b...

;