Juče bi bio nemačkom arhitekti i inženjeru Frei Ottou 91. rođendan. Prošle godine, Otto je proglašen 40. dobitnikom nagrade za arhitekturu „Pritzker“ („Pritzker Architecture Prize“) za životno delo i doprinos svojim radom kao „vizionar, utopista, ekolog, pionir „laganih“ materijala, zaštitnik prirodnih resursa i velikodušan saradnik“, navodi se u saopštenju. U čast Ottovog rođendana, u daljem tekstu biće prikazano nekoliko njegovih značajnih projekata.
Hall - International Garden Exhibition (1963)
Minhen, Nemačka
Delo dvorana „The Hall“ predstavljena 1963. na „International Garden Exhibition“ je jedna od Ottovih najpoznatijih mrežnih struktura.
Institute for Lightweight Structures - The University of Stuttgart (1967)
Vaihingen, Nemačka
Otto je dizajnirao šator za Institute for Lightweight Structures, koji je osnovao u okviru Univerziteta 1964. godine.
International and Universal Exposition (1967)
Montreal
Završen 1967. godine „The International and Universal Exposition“ delo firme Atelier Frei Otto Warmbronn predstavlja rani primer šatora od „lagane“ strukture po kojoj je Otto bio poznat.
Arctic City (1970)
Otto je radio zajedno sa Edwardom Bubnerom na projektu „Arctic City“: upaljena kupolna struktura koja sadrži veštačko okruženje. Struktura je delovala kao odbrana od vetra, sprečavajući nagomilavanje snega i koristeći atomsku energiju za pružanje svežeg vazduha i grejanje.
Olympic Stadium (1972)
Minhen, Nemačka
Ottov „Olimpijski stadion“ napravljen za Letnje Olimpijske igre 1972. godine upamćen je kao prva „istegljiva“ struktura velikih razmera.
Mannheim Multihalle (1974)
Manhajm, Nemačka
„Mannheim Multihalle“ je istorijski spomenik kulture iz 1988. godine, a poznat je kao najveća samodržeća drvena struktura na svetu.
Umbrellas za koncertnu turneju benda Pink Floyd (1977)
SAD
Nadstrešnice su dizajnirane tako da liče na kišobrane za koncert Pink Floyda 1977. u okviru njihove turneje „In the Flesh“.
Diplomatic Club Heart Tent (1980)
Rijad, Saudijska Arabija
Ottov izbor materijala: mrežna konstrukcija za izgradnju i pločice dozvoljene su na strukturi „the Diplomatic Club Heart Tent“ kako bi se sve uklopilo sa unutrašnjim vrtovima „Tuwaiq Palace“ u Rijadu u Saudijskoj Arabiji.
Munich Zoo Aviary (1980)
Minhen, Nemačka
Firma Atelier Frei Otto Warmbronn završila je obimnu adaptaciju „Minhenu Hellabrunn“, prvog na svetu „GeoZoo“.
Japan Pavilion za Hannover Expo (2000)
Hanover, Nemačka
Ottoa i njegovog saradnika iz Shigeru Ban Architects, firme sa sedištem u Tokiju koju je predvodio takođe dobitnik „Pritzker“ nagrade, cilj je bio da se recikliraju ili ponovo koriste svi materijali koji su išli u izgradnju ovog paviljona za Hannover Expo 2000. nakon što ga demontiraju.