Living Steel je svetski konzorcijum, pod rukovodstvom Svetske asocijacije za čelik - Worldsteel (World Steel Association), koji se bavi izazovima stanogradnje u svetu. Pokrenut je u februaru 2005. godine, kao petogodišnji program koji treba da stimuliše prilagođavanje i primenu najboljih primera iz prakse i sa tržišta. Inicijalni cilj programa je razvoj i održivo stanovanje.
Među kompanije koje su uključene u ovaj program spadaju i Arcelor, Baosteel, BlueScope Steel, Celsa Group, Corus, Erdemir, IMIDRO, Mittal Steel, Posco, Ruukki, i naravno, Tata Steel, osnovan 1907, najveća indijska kompanija u sektoru čelika.
Tu su i članovi, i organizacije Worldsteel koji podržavaju rad programa: Centro Brasileiro da Construção em Aço, European Convention for Constructional Steelwork, Institute for Steel Development & Growth, International Zinc Association i Steel Construction Institute.
Living Steel se vodi procenama Ujedinjenih nacija da će se svetska populacija uvećati za dve milijarde ljudi u narednih 25 godina, i da će doći do drastičnog porasta broja stanovnika u urbanim sredinama. Oni smatraju da je čelik materijal koji će arhitektima omogućiti da brzo i kvalitetno osmisle i izvedu stanove za veliki broj korisnika.
Osnovna prednost čelika je u mogućnosti relativno jednostavne i brze reciklaže i ponovnog korišćenja (što ne važi za beton ili opekarske proizvode).
Svetska asocijacija za čelik, poznata kao Worldsteel (World Steel Association), jedna je od najvećih i najdinamičnijih udruženja industrijalaca sveta. Predstavlja preko 190 proizvođača, uključujući 20 najvećih svetskih kompanija u poslu sa čelikom, i koji zajedno proizvode oko 60% čelika koji se nađe na svetskom tržištu.
Inovacija biroa Piercy Conner za objekte stanovanja u Indiji čine nezamislivo rešenje održivim
U regionu gde najviše temperature leti prelaze 44oC, izgradnja stambenih blokova od čelika deluje kao znak ludila. Ali upravo ova vrsta dizajna primenjena je na projektu West Bangor u Kalkuti, Indija - SymHomes Mk1 (ilustracija gore). Dokumentacija za početak izgradnje predata je na odobrenje u decembru 2008, a rešenje je do tog trenutka već dobilo nekoliko nagrada za inovativni pristup održivoj gradnji. |
Ovo rešenje projektnog biroa iz Velike Britanije, Piercy Conner, pobedilo je na konkursu Living Steel International Architecture, 2005. godine, a zatim je dobilo i MIPIM AR nagradu za održivi projekat budućnosti (Future Project Sustainability Award) 2007. godine (MIPIM - međunarodna sajamska organizacija posvećena tržištu nekretnina). Rad je izabran između 48 predatih koncepata za izgradnju stambenih jedinica od čelika.
Odudarajući od konvencionalnih rešenja dizajn se zasniva na čeličnim oblogama i otvorima, kao i čeličnoj konstrukciji. Perforirani čelični zastori na dubokim terasama omogućavaju ulaz svežeg vazduha i zaštitu od jakog sunca, pa dobar se deo klimatizacije zgrade zasniva na pasivnim rešenjima – prirodno.
U satima kada je temperatura najviša, iza zastora, unutrašnji omotač (prozori, balkonska vrata...) može u potpunosti da se zatvori zaptivajući prostor kako bi unutrašnji sistem klimatizacije mogao najefikasnije da vrši svoju ulogu.
Kulturološki aspekt je bio veoma važan u ovom projektu:
- Indija je pred ekspanzijom izgradnje u zgradarstvu, ali želimo da izbegnemo anonimni, Dubai-stil razvoja - kaže Stuart Piercy, direktor projekta - Umesto toga želeli smo da ponudimo kulturološki prihvatljivu, ali i ekološki inteligentnu zgradu koja će odražavati indijski mentalitet i stvoriti uzorni model za održivo stanovanje.
Piercy Conner je sada predstavio i drugu fazu dizajna čeličnih stambenih objekata... Odmah nakon nagrađivanog rešenja Symhomes Mk1, stigao je i Symhomes Mk2, kao logičan nastavak svog prethodnika (ilustracija desno). Ovaj visoki objekat predviđen je da bude poslovno-stambenog kataktera, a koncept dvostruke fasade sa Mk1 uzdiže na viši nivo.
Filigranska fasada sa strukturom koju čine redovi prelomljenih lukova, pored uloge ojačanja strukture predstavljaju i direktan osvrt na indijskih hramova. Balkoni pokrivaju 360o u osnovi pa je komunikacija unutrašnjeg i spoljašnjeg prostora neometana na kojoj god etaži da se nalazite.