U Meksiku se puno uzgaja kikiriki. Nepotrebno je reći da se u toku njihove prerade odbaci dosta ljuski kikirikija koje se generalno smatraju bezvrednim nusproduktom. Međutim, to bi se moglo promeniti. Pod vođstvom stručnjaka biotehnologa Raul Pineda Olmedo-a, tim sa Nacionalnog Univerziteta u Meksiku (National University of Mexico) i Istraživačkog Centra za napredne studije (The Research Center of Advanced Studies) je razvio filter za prečišćavanje vazduha koji koristi ljuske kikirikija.
Preciznije, biofilter se zapravo oslanja na mikroorganizme, kao što su Fusarium fungi i Brevibacterium bacteria, koje se obično razvijaju u ljuski kikirikija. Ovi mikrobi uzimaju otrovna jedinjenja kao ona koja se obično nalaze u rastvaračima i pretvaraju ih u ugljen-dioksid i vodu.
Potrebno je oko 28 dana da potrebna količina organizama kolonizuje jedan od filtera.
Osim toga, šuplje strukture ljuski povećavaju njihovu površinu čime se obezbeđuje veći kontakt sa vazduhom. Kao i drugi materijali za filtriranje, oni takođe funkcionišu po principu zarobljavanja čestica koje čine prašinu i dim.
Do sada, stvoren je prototip kuhinjskog aspiratora, iako postoji nada da bi se ova tehnologija mogla primeniti na širok spektar filtera za vazduh. Univerzitet radi na komercijalizaciji ove inovacije.
Ljuske kikirikija se takođe mogu koristiti i u izradi prirodnih boja.