Vertikalne bašte mogu odlično da izgledaju, ali one obično zahtevaju stalno održavanje, automatizovano ili ne. Firma Treebox, koja se bavi urbanim ozelenjavanjem, nedavno je u Londonu predstavila rešenje za pomenuti problem – vertikalnu baštu koja se brine „sama o sebi“ – „Kišnu baštu“. Ova bašta nema potrebu za strujom i navodnjavanje se u potpunosti oslanja na upotrebu kišnice.
„Kišna bašta“ funkcioniše po principu sakupljanja kišnice u određene rezervoare za skladištenje koji su smešteni iza posađenih biljaka i koji su tako sakriveni. Dizajn bašte odustaje od uobičajenog sistema za navodnjavanje pod pritiskom u korist sistema snabdevanja biljaka vodom iz rezervoara putem neke vrste fitilja od kanapa. To biljkama omogućava apsorpciju vode tehnikom kapilarnog navodnjavanja.
Navodnjavanje je u ovakvom sistemu kontrolisano – biljke ne dobijaju više vode nego što im je potrebno, a sistem smanjuje količinu vode koja dopire do biljaka onda kada ima dosta kiše. Sveukupan kapacitet rezervoara za vodu je dovoljan za do 6 nedelja zalivanja.
Generalni direktor firme Treebox, Armando Raish, predlaže korišćenje ove inovacije u slučajevima kada je održavanje vertikalnih bašta teško izvodljivo ili su one na mestima koja nisu lako dostupna. Biljke koje su korišćene u ovoj „Kišnoj bašti“ su uglavnom zimzelene biljke, paprat i trava.
Inicijalna, probna verzija „Kišne bašte“ instalirana je u Londonu 2013. godine, kao deo programa za održivu, urbanu drenažu. Nakon što se pokazala veoma uspešnom, njena dužina je utrostručena na 30m ove godine, a poslednji radovi na bašti su tek nedavno završeni.