Kalifornijska akademija za nauku 2008. godine dobila je novi dom. U Golden Gate parku u San Francisku, postavljeni su muzej i istraživački centar sa planetarijumom, delić kišnih šuma i skoro 40.000 vrsta živog sveta, okruženi i neraskidivo povezani sa okruženjem.
Akademija je nastala 1853. godine kao naučno udruženje i još uvek poseduje veliko nasleđe prvobitnih istraživanja, a zahvaljujući brojnim izložbama i muzejskoj kolekciji postala je mesto od velikog značaja za kulturnu i naučnu baštinu Kalifornije i SAD tokom XX veka. Septembra 2008. godine sagrađene su nove glavne zgrade koje je projektovao poznati italijanski arhitekta Renzo Piano:
- Ovo je veoma složen objekat, ali želeli smo da postignemo osećaj prirodnog okruženja i spontanosti, uz postizanje pune funkcionalnosti. Ovde imate naučnike koji su zauzeti veoma dugim istraživanjima, ali imate i posetioce koje zanima ono što se zbiva na Akademiji, i koji su tu u intervalu od samo nekoliko sati. Međutim, ova karakteristika je bila odličan početak za razvijanje projekta - kaže Piano o svom projektu.
Čini se možda čudno, ali smo na vrhu objekta rekonstruisali originalni obrazac terena karakterističan za ovaj deo Kalifornije. Može se reći da je objekat načinjen od senki. Biti u njemu je kao da ste u senci drveća - prokomentarisao je arhitekta za londonski Guardian.
Na otvaranju, Amerikanac indijanskog porekla čiji je čukun-čukun deda nekada posedovao ovo zemljište, zapalio je lulu i ispustio dim u znak blagosiljanja krova: - Srećan sam što je duh mesta ponovo rođen – rekao je on.
Mogli smo razmisliti o drugačijem, klasičnijem krovu, bez biljaka i ptica, ali zeleni krov je suština novog duha zgrada za XXI vek. Učimo da razvijamo estetiku, paralelno sa tehnologijama, koja će takođe štedeti energiju i iskazivati pažnju za krhki biodiverzitet i potrebu da se staramo o prirodi. Da bismo živeli pod zelenim krovom ne moramo gaziti po blatu. Možemo postići jedinstvo novih tehnologija i prirode, i pronaći pravu ravnotežu – zaključio je Renzo Piano.