Danski arhitektonski biro C.F. Møller je nedavno završio energetski efikasan centar za istraživanje za potrebe Univerziteta Južne Danske u Odenseu. Kao i drugi projekti ovog biroa, zgrada je ekološka i optimizuje prirodnu ventilaciju i osvetljenje kako bi se smanjila potrošnja energije.
Zgrada je projektovana tako da zadovolji Danske zahteve za nisko-energetski razred 2015, i ona je obavijena sa upečatljivom prefabrikovanom fasadom koja je izbušena sa krugovima različitih veličina.
Smeštena u bujnom zelenilu, prostrana univerzitetska zgrada od 21.000 metara kvadratnih površine smešta četiri različita odeljenja koja su raspoređena oko centralnog zajedničkog atrijuma. Dvorišni raspored i zajednički prostori, koji uključuju krovnu baštu, kafić i dnevni boravak, podstiču saradnju i druženje među različitim odeljenjima. Sistem unutrašnjih kliznih zidova i čvrstih jezgra takođe nude fleksibilnost i prilagođavanje za različite namene. Veće laboratorije se nalaze u prizemlju.
Za razliku od prevolađujuće strukturalističke i brutalističke estetike kampusa iz 1970-tih godina, nedavno završeni centar je mnogo savremeniji. Zastakljena zgrada je zaštićena od sunca fasadom napravljenom od prefabrikovanih panela od belog vlakno-ojačanog kompozitnog betona sa kružnim isečcima. Ova perforacija štiti od oštrog sunca i bljeska, smanjujući direktnu sunčevu svetlost za i do 50 odsto.
„Upečatljiva fasada odražava inovaciju i kreativnost koja karakteriše razne institute koje ujedinjuje, uključujući i institut za raznovrsna istraživanja na temu građevinske tehnologije i industrijalizacije“, kažu arhitekte. „Ovde, vlakno-ojačan beton arhitektonski prikazuje mogućnosti novih materijala.“