Većina nas posmatra najnenastanjivi kontinent na svetu kao zamrznutu pustoš, ali tim vodećih međunarodnih arhitekata i umetnika će osporiti takav stav na ovogodišnjem Vencijanskom bijenalu arhitekture. Nazvan Antarktopija (Antarctopia), Antartički Paviljon obeležava prvi prikaz kontinenta na godišnjoj savremenoj umetničkoj izložbi. Zaha Hadid, Aleksej Kozir, Hju Brougton i drugi istaknuti arhitekti i umetnici će istražiti odnos čoveka sa Antartikom prikazujući sadašnje i buduće modele životnih prostora na polarnom kontinentu.
Poručena od strane Aleksandra Ponomareva i priređena od strane Nadima Samana, Antarktopija će ponuditi uvid u nepoznatu divljinu Antarktika, njenu privremenu arhitekturu, kao i iznenađujuću kulturu i zajednicu koja postoji unutar kontinenta. Kao najhladnije i najvetrovitije mesto na planeti, Antarktik održava populaciju od 1.500 ljudi tokom sedam meseci duge zime, i 4.000 tokom letnjih meseci.
Stanice izgrađene za naučnike i istraživače (pogledajte ih ovde i ovde) su često minimalističke zbog teškoće uvoza građevinskog materijala i nepažnje arhitektonske zajednice. Istraživačke stanice koje će biti istaknute uključuje i prvu modularnu istraživačku stanicu Halley VI.
Dugoročni projekat, Antarktički paviljon ima za cilj da podstakne arhitektonsku debatu i promenu u postojećim istraživačkim stanicama i podstakne interesovanje za kulturni potencijal kontinenta. Antarktopija će takođe biti poznata kao „Transnacionalni paviljon“, pošto više zemalja polaže pravo na preklapajuće delove Antarktika. Paviljon i Bijenale u Veneciji će biti otvoreno 7. juna i trajaće do 23. novembra.