Kako bi se smanjila globalna emisija ugljen dioksida, preduzimaju se razni koraci, a posebna pažnja se posvećuje proizvodnji građevinskih materijala. Istraživači sa Univerziteta u Kanzasu, SAD, napravili su beton koji ima manju emisiju ugljen dioksida od konvencionalnog betona.
Taj beton u svom sastavu ima nusprodukte od proizvodnje biogoriva, kao što su slama i nejestivi delovi kukuruza, pšenice, i navodno je jači od konvencionalnog betona.
Tradicionalni beton se pravi od mešavine agregata, vode i portland cementa. Tim istraživača je uspeo da 20% portland cementa zameni raznim nusproduktima iz celuloznog etanola koristeći nejestive materijale, kao što su piljevina, pšenična slama i drugi poljoprivredni otpad.
Za razliku od kukuruznog etanola koji se može koristiti kao stočna hrana, celulozni etanol ima visok procenat lignina, i jedino se može koristiti kao biogorivo za proizvodnju električne energije pri čemu njegovim spaljivanjem ostajeo pepeo koji treba pravilno odložiti. Dodavanjem upravo tog pepela kombinaciji cementa i vode, tim istraživača je uspeo da poveća snagu i izdržljivost betona za 32%.
Proizvodnja ove nove vrste betona ima mnoge koristi za životnu sredinu. Emisija ugljen dioksida i štetnih gasova staklene bašte je znatno manja u poređenju sa proizvodnjom konvencionalnog betona. Kako industrija proizvodnje biomase širom sveta raste, ovaj beton pruža nove mogućnosti za iskorišćenje nusprodukata. Takođe, rešio bi se i problem odlaganja pepela.