Sjedinjene Američke Države zaostaju za osam drugih velikih svetskih ekonomija u pogledu energetske efikasnosti, prema prvoj Međunarodnoj rang listi energetske efikasnosti, koja je urađena od stane neprofitne organizacije Američkog saveta za energetski-efikasnu ekonomiju (American Council for an Energy-Efficient Economy - ACEEE) iz Vašingtona. Rangiranje je uključivalo dvanaest najvećih ekonomija sveta.
Rangiranje je modelovano prema ACEEE vremenski testiranom pristupu rangiranja energetske efikasnosti američkih država, i obuhvata 12 najvećih svetskih ekonomija: Australiju, Brazil, Kanadu, Francusku, Nemačku, Italiju, Japan, Rusiju, Veliku Britaniju i Sjedinjene Američke Države. Ovih dvanaest ekonomija predstavlja preko 78 posto globalnog bruto domaćeg proizvoda, 63 posto globalne potrošnje energije, i 62 posto globalne emisije ugljen-dioksida.
Prva tri mesta pripala su Velikoj Britaniji, Nemačkoj i Italiji. Japan i Francuska su na četvrtom i petom mestu. Ispred Sjedinjenih Američkih Država su Evropska unija, Australija i Kina, koje su sve izjednačene na šestom mestu. Brazil, Kanada i Rusija su zauzele 10, 11 i 12 mesto, tim redom.
Rangiranje je zasnovana na osnovu rezultata iz analiziranja 27 metrika. Ove metrike su pratile unakrsne energetske aspekte na četiri nivoa: u celini (nacionalni nivo), u zgradama, u industriji, i u okviru transporta. Najviše bodovane zemlje u svakoj grupi su: Nemačka (nacionalni napori), Kina (zgrade), Velika Britanija (industrija), i nerešeno između Italije, Kine, Nemačke i Velike Britanije (transport).
"Energetska efikasnost pomaže održavanju prosperitetne ekonomije smanjenje troškova, očuvanjem dragocenih resursa i stvaranjem radnih mesta", izjavio je direktor ACEEE Stiven Nadel. "Velika Britanija i vodeće ekonomije Evrope su sada daleko ispred Sjedinjenih Država kada je u pitanju energetska efikasnost...."
"Nažalost, naši rezultati pokazuju da nigde ogroman potencijal za poboljšanje energetske efikasnostio nije u potpunosti realizovan. Iako su mnoge zemlje postigle značajan uspeh, niko nije dobio savršen rezultat u bilo kojoj kategoriji - što dokazuje da ima još mnogo što sve zemlje mogu da nauče jedni od drugih. Na primer, Sjedinjene Države su postigle vrlo visok rezultat u zgradama, ali su na dnu liste po pitanju energetske efikasnosti u transportu."
Edvard Dejvi, britanski državni sekretar za energetiku i klimatske promene je izjavio: "Pozdravljam objavljivanje prve Međunarodne rang liste energetske efikasnosti od strane ACEEE. Energetska efikasnost se nalazi u središtu naše politike koja podstiče rast niske emisije ugljenika, i ja sam posebno zadovoljan što je Velika Britanija na prvom mestu od 12 ekonomija u studiji."
"Pravljenje naših zgrada i industrija energetski efikasnijima je značajan izazov, za koga će biti potrebne godine kako bi se ispunio; čineći to na isplativi način će značiti oslanjanje na iskustva drugih. Ova studija je fascinantna zbirka najboljih praksi, koja postavlja inovacije koje mogu da ubrzaju privredni rast, povećaju energetsku bezbednost i sačuva našim domaćinstvima i kompanijama novac."
Autor izveštaja i ACEEE viši istraživač Sara Hajes je izjavila: "Iako je energetska efikasnost igrala glavnu ulogu u ekonomijama razvijenih zemalja decenijama, isplativa energetska efikasnost je i dalje masovno nedovoljno korišćen energetski resurs. Srećom, postoji mnogo što zemalje mogu da urade kako bi ojačale svoju ekonomsku konkurentnost kroz poboljšanje energetske efikasnosti."
Američki savet za energetski-efikasnu ekonomiju preporučuje nekoliko predloga za poboljšanje američke energetske efikasnosti, uključujući i stvaranje nacionalnih ciljeva energetske uštede, obezbeđivanje finansijskih podsticaja za pojedince i preduzeća, i korišćenje strožijih standarda gradnje.
Linkovi:
Povezani tekstovi sa portala Gradjevinarstvo.rs: