Organske diode koje emituju svetlost - OLED (organic light emitting diodes) uvele su revoluciju u ekranima i displejima svih vrsta - uključujući televiziju i telefone. Sve do nedavno, najefikasniji način proizvodnje dugotrajnih i kvalitetnih OLED-a je bilo korišćenje stakla - ali istraživači su dugo i mukotrpno radili na stavljanju te tehnologije na fleksibilnu, laganu plastiku. Istraživači sa Univerziteta Toronto (University of Toronto) su upravo objavili da su uspeli da razviju novi način prouzvodnje fleksibilnih OLED-a na bazi plastike koji su jeftini i podjednako efikasni kao OLED-i napravljeni od stakla. Pogledajte ceo intervju sa istraživačima ispod teksta.
"Ovo otkriće, koje otključava pun potencijal OLED-a, predstavlja revoluciju ka energetski efikasnim, fleksibilnim displejima otpornim na udarce", kaže profesor Ženg-Hong Lu, predsednik istraživačkog centra u departmanu Organske optoelektronike Univerziteta u Torontu (Organic Optoelectronics of the University of Toronto). Sve do sada istraživači su mogli razviti fleskibilne, jeftine OLED-e, ali efikasnost tih OLED-a se nije mogla porediti sa onom koja je bazirana na staklenoj podlozi.
Tim sa Toronto univerziteta upario je fleksibilnu plastičnu podlogu sa 50 do 100 nanometara debelim slojem tantalovim oksidom - materijal za oblogu optike - pre nego što su postavili film organskih elemenata koji emituju svetlo. Tantalov oksid je uspeo da pojača napon elektriciteta i samim tim obezbedi jačinu svetlosti koja, generalno, nije dostupna kod plastičnih podloga OLED-a.
Ovo revolucionarno otkriće bi moglo da poploča put sjajnijim i efikasnijim organskim diodama koje emituju svetlo koje su jeftinije za proizvodnju. Tim je zamislio da se nova tehnologija OLED-a štampa sa tehnikom "novinske štampe" slične onoj koje je razvila kompanija General Electric.
Linkovi:
- University of Toronto
- University of Toronoto, Faculty of Applied Science & Engineering
- Tehnologija "novinske štampe" General Electric-a
Povezani tekstovi sa portala Gradjevinarstvo.rs: