FibreC je lako beton sa odličnim karakteristikama koje ne zahtevaju dodavanje čelične armature. Specijalni ekstruzioni proces proizvodnje uključuje slojeve fiberglasa (staklenih vlakana) u betonsku matricu. U gornjem i donjem sloju betonskog platna staklena vlakna su instalirana bez geometrijskog reda, dok su u središnjem delu betonskih elemenata raspoređena u pravilnim redovima svežanja (u vidu crepa).
foto: Zaragoza Bridge Pavillon - FibreC kompanije Rieder (vidi link na kraju) |
Odsustvo čelične armature dozvoljava proizvodnju vema tankih konstruktivnih elemenata koji su, bez obzira na svoje dimenzije, veoma otporni na mehaničke sile.
O kakvim se elementima radi najbolje govori debljina betonskih zidova od FibreC-a - od 8 do 13 milimetara. Betonski konstruktivni zid debljine jednog centimetra? Uz dobru geometriju koja će ukrutiti betonski panel njegova debljina može biti upravo toliko - 1cm.
Dodatno, FibreC platna proizvode se u različitim bojama, a pigment se dodaje pre nego što beton sazri u uobičajenom roku od 28 dana.
Ova "betonska opna" ima brojne prednosti i u unutrašnjem i u spoljašnjem prostoru. Posebna prednost očita je za izradu fasadnih panela. Jednostavno je napraviti voma oštre i precizne ugaone ili ivične panele.
Primena FibreC-a za fasadu možda jeste i najzanimljivija jer je poznato da betonske fasade imaju dug rok trajanja, koji se ovako povećava jer nema armature i zaštitnog sloja koji je uvek ugrožen različitim temperaturnim dilatacijama čelika i betona.
Tako su ventilisane fasade dobile još jedan kvalitetan i dugotrajan materijal koji ne zauzima više prostora u osnovi nego što to čine paneli od presovanih drvenih laminata ili cementnih panela sa celuloznim vlaknima.
Preporučujemo da pregledate reference na sajtu proizvođača, a ovde možete pogledati klip o FibreC-u na stadionu u Johanesburgu koji je korišćen za utakmice na Svetskom prvenstvu u fudbalu 2010. u Južnoafričkoj Republici.
Linkovi:
- FibreC firme Rieder - http://www.rieder.cc