Prozori koji sakupljaju solarnu energiju za generisanje električne energije od početka predstavljaju jedan od najvećih potencijala BiPV tehnologije - fotonaponskih panela integrisanih u arhitekturi objekta (više na tagu BiPV na kraju teksta).
Na portalu Gradjevinarstvo.rs već smo predstavljali neka rešenja za tanke filmove i druge tehnologije koje se instaliraju na prozorska stakla u cilju proizvodnje električne energije. Problem je što istovremeno aplikacija mora da bude transparentna kako bi prozor ispunio svoju primarnu ulogu - propuštanje prirodnog svetla, ali i kako bi omogućio solarno pasivno zagrevanje prostora.
Detalj dvojne polimerne (PPV) saćaste strukture snimljen elektronskim mikroskopom |
Nedavno su istraživači u Nacionalnim laboratorijama Ministarstva energetike SAD (DOE) u Brookhaven-u i Los Alamos-u razvili novu tehnologiju za iskorišćavanje svetlosti zasnovanu na ugljeniku.
Heksagona ćelijska struktura (zasnovana na loptastim strukturama koju čini 60 ugljenikovih atoma - "buckyball structure") raspoređuje se u tanke filmove koji se mogu izrađivati na industrijskoj skali.
- Ovaj rad pruža dublje razumevanje optičkih karakteristika heksagonih struktura. Sledeći korak biće upotreba ovih filmova za stvaranje transparentne organske solarne ćelije i drugih proizvoda - kaže Mircea Cotlet, glavni istraživač iz Brookhaven-a.
Linkovi:
- Brookhaven National Laboratory - www.bnl.gov
- Los Alamos National Laboratory - www.lanl.gov