Profesori sa Berkeley Univerziteta u Kaliforniji imitacijom prirode (biomimikrija - vidi link na kraju) izradili su prototip membrane za fasade pomoću koje se regulišu količina svetlosti koja u zgradu ulazi, količina vlage koja iz zgrade izlazi kao i temperatura unutar objekta. Rezultat je značajno manja potrošnja električne energije.
Inženjer Luke Lee i arhitekta Maria-Paz Gutierrez, razvili su fasadni sistem koji komfor postiže pomoću tanke membrane (opne) koju aktiviraju dnevna svetlost i vlaga iz samog objekta, bez pomoći ikakvih mehaničkih ili električnih uređaja.
Sistem SABER (Self-Activated Building Envelope Regulation) napravljen je od dva reda ćelija.
Prvi red čine mikrosočiva na filmu (foliji) koja upravljaju svetlo u džepčiće ispunjene fotoaktivnim hidrogelovima koji se skupljaju kada su izloženi svetlu i spoljašnjem vazduhu i otvaraju elastomerne mikrocevčice kroz koje protiče više vazduha.
Drugi red ćelija membrane čini hidroaktivni polimer koji se širi sa prisustvom vlage i tako otvara mikrootvore za protok vazduha poput lista lotosa.
Primena ideja iz prirode u inženjerskim naukama naziva se biomimikrija. Više o tome pogledajte na linku ispod.
Linkovi:
- Biomimikrija - dizajn po ugledu na rešenja iz prirode - https://www.gradjevinarstvo.rs/tekstovi/462/820/biomimikrija_-_dizajn_po_ugledu_na_re%C5%A1enja_iz_prirode
- Biopoets - grupa prof. Luke Lee-ja na univerzitetu Berkeley - http://biopoems.berkeley.edu/