Istraživači sa ETH Zurich su razvili metodu kojom su naučili autonomni bager da samostalno gradi kamene zidove koristeći velike stene i građevinski otpad. Ovaj inovativni pristup predstavlja značajan napredak u građevinarstvu, s obzirom na to da je izgradnja kamenih zidova do sada zahtevala veliku količinu ručnog rada.
Autonomni bager gradi zid (Foto: ETH Zurich/Marc Schneider)
Projekat, koji je deo Nacionalnog centra kompetencija za digitalnu fabrikaciju (NCCR dfab), uključuje multidisciplinarni tim istraživača iz različitih laboratorija i katedri ETH Zurich, uključujući Gramazio Kohler Research, Robotics Systems Lab, Vision for Robotics Lab i Katedru za pejzažnu arhitekturu.
Autonomni bager, nazvan HEAP, uspešno je izgradio zid visok 6 metara i dug 65 metara. Zid je smešten u digitalno planiranom i autonomno iskopanom pejzažu i parku. Zahvaljujući senzorima, bager može samostalno da kreira 3D mapu gradilišta i locira postojeće građevinske blokove i kamenje potrebno za izgradnju zida. Posebno dizajnirani alati i pristupi mašinskom vidu omogućavaju mu da skenira i hvata velike kamenje u svom neposrednom okruženju.
Sposoban je i da registruje njihovu približnu težinu i centar gravitacije. Algoritam određuje najbolju poziciju za svaki kamen, a zatim bager samostalno postavlja kamenje na željeno mesto. Autonomna mašina može postaviti 20 do 30 komada u jednom ciklusu, koliko mu se i dostavi u jednoj isporuci.
Na ovaj način se efikasno koriste resursi i lokalno dobijeni materijali poput betonskih ploča ostalih nakon rušenja objekata.