Sve je masovnija upotreba 3D štampe u građevinskoj industriji širom sveta. Interesantan projekat dolazi nam iz Nemačke, gde će se najsavremenija tehnologija 3D štampanja, kombinovana sa drvetom, koristiti za izgradnju socijalnih stanova, pristupačnih cena.
Zgrada će imati 6 stanova (Foto: Steinhoff Architekten)
U pitanju je komplikovaniji projekat od većine onih u kojima se koristi 3D tehnologija. Naime, prizemlje i prvi sprat gradiće se pomoću štampača COBOD BOD 2. On je nedavno korišćen u Indiji prilikom izgradnje pošte i kuće otporne na zemljotres i odlično se pokazao.
Radovi će trajati oko 100 sati (Foto: Steinhoff Architekten)
Radovi će trajati oko 100 sati, a za izgradnju će biti upotrebljena mešavina nalik cementu. Spoljašnjost će imati karakterističan rebrasti izgled po kome se prepoznaje ova tehnologija.
3D štampanje (Foto: COBOD)
Drugi sprat će biti drugačiji, njega neće graditi robot, već ljudi. Biće sačinjen od drveta i imaće fasadu. Radnici će na kraju u kući postaviti drvene podove, krov, prozore, električne i vodovodne instalacije.
Fabijan Meyer-Brötz, generalni direktor Peri 3D Construction, ističe da će na ovaj način još jednom biti prikazano koliko se brzo i efikasno gradi pomoću 3D štampača, štedeći pritom prirodne resurse. On je uveren da ova tehnologija može imati široku primenu i da je spremna za savremena gradilišta.