Sertifikat za socioekonomski dizajn - SEED (Social Economic Environmental Design) pokrenut je zvanično 27. marta 2010. godine, na konferenciji Structures for Inclusion u Vašingtonu, od strane grupe arhitekata, aktivista i predstavnika lokalnih zajednica.
Donekle analogan LEED standardu za zelene zgrade, SEED će nuditi vodiče, procenu, i sertifikaciju za socijalni, ekonomski i opšti uticaj zgrade na okruženje.
Jedan od glavnih aduta SEED-a jeste Bryan Bell, član AIA, osnivač i izvršni direktor neprofitne organizacije Design Corps koja i organizuje godišnju konferenciju Structures for Inclusion.
- SEED je vodič, kombinovana mudrost koju je na sreću moguće preneti - kaže Bell.
Pokretanju SEED-a prethodilo je pet godina rada kako bi se razvio SEED i SEED Evaluator - sistem procene. SEED Evaluator je alat koji se koristi putem interneta i pomaže korisnicima u procesu stvaranja pozitivnog socijalnog i ekonomskog uticaja na okruženje.
Evaluator prati probleme kao što su javna bezbednost, stvaranje radnih mesta, zdravstveni uslovi... Takođe, da bi zgrada dobila SEED sertifikat neophodno je da postoje dokazi o izrazito jakom udelu lokalne zajednice u proces razvoja projekta.
- Postoji želja za revalorizacijom ocene uticaja koje dizajn ima na ljude i načina na koji zaista unapređujemo svet svojim radom - kaže Kimberly Dowdell, LEED AP i član odbora SEED-a.
U stvaranju SEED-a značajnu ulogu imali su i Eric Field (University of Virginia School of Architecture), R. Steven Lewis (predsednik organizacije National Organization of Minority Architects), i bivši predsednik udruženja National Endowment for the Arts design Maurice Cox.
Linkovi:
- SEED - www.seednetwork.org
- za dodatna objašnjenja pogledaj tabove ispod