Sindikati građevinarstva traže od Vlade da se konačno reše neuspešne privatizacije i stečajevi koji traju godinama, ali i da se pomogne domaćoj industriji građevinskog materijala da opstane. Tu su i problemi sa izdavanjem građevinskih dozvola i skupim kreditima, koji dodatno otežavaju situaciju u građevini.
Srpski graditelji polako završavaju započete objekte, i kako kažu, para i kupaca je sve manje. "Zadnje tri-četiri godine uglavnom gradimo jednu, do dve zgrade godišnje", rekao je Miroslav Brković iz "Nekretnina Brković" iz Kragujevca.
Sindikat građevinarstva i esnaf struke traže da se prekine praksa oko uslova tendera, kako se ne bi prilagođavali isključivo stranim firmama, ali i donese Zakon o inspekcijama.
- Mi moramo da imamo jedan kordiniran vrhunski zakon o inspekcijama, koji će neke podizvođače, pa čak i one iz inostranstva, da načini tako da budu socijalno odgovorni, da radnike plaćaju po granskom kolektivnom ugovoru za građevinarstvo Srbije. Na primer, došao je vlasnik iz Belgije i tamo je jedan građevinski radnik plaćen za satnicu minimum 13 evra, a kod nas u Srbiji je jedan evro - rekao je predsednik Sindikata građevinarstva Dušan Vuković.
- Nama je od države potrebno da se oformi banka gde bismo crpeli validne garancije, i da se dobijaju referentni poslovi - kaže Goran Rodić, konsultant u građevinskom sektoru.
Od nekadašnjih 90 fabrika za proizvodnju građevinskog materijala u Srbiji, ostalo je samo 16 koje rade sa četvrtinom kapaciteta.
- Veliki broj fabrika koje posluju ne plaćaju državi poreze, ne plaćaju rudne rente, ne plaćaju dozvole za iskop. Pojavljuju se proizvodi koji nemaju adekvatan sistem kontrole. I na takav način se stvara jedna neravnopravna utakmica na tržištu koja ugrožava ovu industrijsku granu - rekla je Slavica Živković, sekretarka Udruženja savremene industrije glinennih proizvoda.
Srpsko građevinarstvo mora da sačuva i specijalizovana preduzeća, smatraju strucnjaci.
- Mi smo jedina firma u Srbiji koja izvodi hidrograđevinske radove na vodi. Ako brod 'Mačva' koji se nalazi sada kod kineskog mosta bude oduzet ovih dana, svi radovi na kineskom mostu, kada su u pitanju pristupne saobraćajnice, biće automatski prekinuti - kaže Vladimir Bajić iz preduzeća za vodne puteve "Ivan Milutinović PIM".
Za građevinare je najvažniji reprogram dugova, tačnije izmirenje obaveza države prema firmama po osnovu izvedenih radova, kao i smanjenje poreza na građevinske proizvode sa 20 na 8%.