U Kikindi je do sada završeno oko 38 procenata zahteva, odnosno 1.300 objekata sa teritorije opštine je legalizovano i uknjiženo. Do 29. januara predat je još 221 zahtev, što je za period od 10 godina, premalo.
- Gledajući da je prošlo 10 godina, to je jako malo. U tih deset godina sve je moglo da se reši da je narod imao para i volje. Dodatna povoljnost je i odluka Opštinskog veća da za 20 procenata bude niža naknada za uređenje građevinskog zemljišta za one koji se odluče za legalizaciju – kaže Milan Dragan, iz "Sekretarijata za stambeno-komunalne poslove, urbanizam i privredu" Opštine Kikinda.
U odnosu na druge gradove i opštine, Kikinda je sa minimalnom naknadom za uređenje građevinskog zemljišta već značajno smanjila troškove legalizacije:
- Primera radi, naknada za uređenje građevinskog zemljišta za poslovni objekat u strogom centru Kikinde, a koji je svojevremeno bio legalizovan, bila je za čak 20 puta niža u usporedbi sa objektom iste površine u Bečeju – veli Radovan Ludajić, diplomirani inženjer građevine.
Umesto prikupljanja obimne neophodne dokumentacije i lutanja od šaltera do šaltera, mnogi se odlučuju da posao legalizacije prepuste kompetentnim, specijalizovanim agencijama
Rizik od eventulanog rušenja većina vlasnika nelegalnih nekretnina izbegla je upisivanjem objekata u katastar. Međutim, te nekretnine neće moći da se prodaju niti je moguće njihovo nasleđivanje.
Inače, u Kikindi prosečna suma za legalizaciju objekta površine od oko 100 kvadrata košta od 50 do 60 hiljada dinara. Čitava akcija ni u Kikindi nije dala očekivane rezultate.