Bila je to svečanost na poljančetu u gradskom naselju zvanom Simkina livada još sredinom leta 2010. godine, povodom otvaranja radova na razvođenju gasovodne mreže. Pamte poznavaoci kraljevačkih političkih prilika da su tom događaju prisustvovala čak dva gradonačelnika Kraljeva – Ljubiša Jovašević i Ljubiša Simović. Jer, baš su se tada lomila koplja, još se nije znalo koji je legalni, naime čekala se "presuda" resornog ministarstva.
Bez obzira na to, rečeno je tom prilikom jasno i glasno: prva domaćinstva biće na budući gasovod besplatno priključena već krajem te godine. Međutim, ubrzo su na lokalnoj političkoj sceni nastala još burnija politička previranja, zatim i zemljotres, a odužilo se i čekanje novca od darodavaca iz Beča. Rokovi su pomerani da bi danas bilo gotovo izvesno da od tada dogovorenog razvođenja gasovodne mreže nema ništa, kao ni od besplatnih priključaka za domaćinstva.
A bilo je najavljeno da će se za domaćinstva obezbediti 20.000 besplatnih priključaka. Da je vrednost ove investicije oko 25 miliona evra i da će taj novac obezbediti austrijska vlada iz fondova EU, posredstvom austrijske firme "PSV inženjering". Izabran je i izvođač radova, preduzeće "Termovent" iz Kraljeva. Vlasnik te firme Milan Čolović obećao je da će prvi korisnici u pomenutom naselju biti priključeni za tri-četiri meseca. Posle bi se radovi nastavili u naseljima Adranu, Jarčujku, Ribnici, Beranovcu, Kovanluku, Ratini i Sijaćem polju… Tako bi za pet godina svako domaćinstvo imalo priliku da se priključi na gas. U međuvremenu, trebalo je da se formira novo preduzeće "Kraljevogas", koje bi se brinulo o održavanju sekundarne gasovodne mreže i distribuciji gasa. Inače, vlasnici buduće mreže bili bi, sa po 45 odsto, austrijska firma "PSV inženjering" i kraljevački "Termovent", a preostalih deset odsto grad Kraljevo. Ti vlasnici bi i naplaćivali potrošene količine gasa.
Zaista, "Termovent" je započeo posao. Iz kase te firme, kako nam je objasnio Čolović, potrošeno je oko petsto hiljada evra, obavljeni su radovi na razvođenju 7,5 kilometara gasovodne mreže u naselju Đura Đaković, za oko 270 domaćinstava. Trebalo je ukupno da se uradi oko 250 kilometara mreže. No, tu se stalo. Ništa sada ne pomaže što ugovor s pomenutom austrijskom firmom još važi i što je bilo bezbroj intervencija i urgencija, jer novac iz Austrije ne stiže i najverovatnije ga neće ni biti.
Ni sadašnja gradska vlast ne zna šta bi bilo rešenje, osim što se od Nenada Nerića, direktora gradske "Direkcije za urbanizam", saznalo da se razmišlja o zahtevima prema Vladi Srbije, kako bi država pomogla u okončanju posla na razvođenju primernog gasovoda, a u nekoj novoj poslovnoj kombinaciji i s novim strateškim partnerom da se pristupi razvođenju sekundarne mreže.
Sve je to, izgleda, ipak na dugom štapu, pa će toplovod, drva i ugalj, bar što se tiče domaćinstava u Kraljevu, biti još dugo glavni lek protiv zime.