Kule i ostaci tvrđave srednjovekovnog grada Mileševca, na vrhu litice na ulazu u kanjon Mileševke, vide se iz porte manastira Mileševa. Iako izazivaju divljenje, nedostupni su posetiocima, koji mogu samo da ih fotografišu sa pristojne daljine. Jedino retki, odvažni i spretni, zapute se uskom stazom, ispod zidina, prema monaškim isposnicama na okomitim stenama i Savinoj vodi.
U Prijepolju je lokalna vlast rešila da, posle višedecenijskog nemara, okrene list prema ovom graditeljskom i kulturnom nasleđu i da ga u saradnji sa Mileševskom eparhijom i Muzejom, izvlačeći iz tame vekova i zaborava, uz restauratorsko-konzervatorske radove i proširenje puta do podnožja – približi namernicima.
- Posle Magliča, Mileševac je najočuvaniji i najmonumentalniji srednjovekovni grad u Srbiji – tvrdi Slavoljub Pušica, direktor prijepoljskog Muzeja. - Nažalost, izvršena su samo delimična arheološka iskopavanja, a tvrđavi, kojoj se može prići jedino sa južne strane, iz sela Hisardžik, preti rušenje.
- Manastir Mileševa sa okolinom – kanjonom reke, monaškim isposnicama, srednjovekovnim gradom i ostacima crkve Ružice u njemu, kao i džamijom u Hisardžiku, starom četiri veka – neiskorišćen su turistički potencijal – podseća Esad Hodžić, član Opštinskog veća zadužen za ekonomski razvoj. Opština je zainteresovana za prezentaciju baštine, daće podršku pripremi projektne dokumentacije, a sa Muzejom će konkurisati za sredstva ministarstva i međunarodnih organizacija, jer su zaštita i obnova od izuzetnoh kultorološkog i ekonomskog značaja.