Još 1999. godine počela je priča o izgradnji novog doma zdravlja na Labudovom brdu, ali, nažalost, ni danas nije završena. Prema poslednjim informacijama, tek krajem 2015. žitelji ovog dela Beograda dobiće modernu zdravstvenu stanicu. S druge strane, dugo očekivani Dom zdravlja u Surčinu mogao bi već da se koristi, ali još nema upotrebnu dozvolu. Trenutno su prioritet Sekretarijata za zdravstvo samo investiciono održavanje, sanacija i adaptacija domova zdravlja i to u skladu sa opredeljenim sredstvima u gradskoj kasi, koja nisu dovoljna za velika kapitalna ulaganja.
Dr Vera Dražić, sekretar za zdravstvo, naglašava da je do sada završena sanacija potpornog zida objekta zdravstvene stanice u Vrčinu, koji pripada Domu zdravlja Grocka, a u toku su i radovi na zameni stolarije u ogranku "Šumice" voždovačkog doma zdravlja. Zamena kanalizacione, vodovodne i hidrantske mreže, mreže grejanja i ventila planirana je u Zemunu, dok će se u Lazarevcu izgraditi kišna kanalizacija kod službe fizikalne medicine. Zdravstvenoj stanici u Draževcu biće saniran deo temelja i zidovi, dok je u Krnjači planirana sanacija krova, što će se uraditi i na objektu pedijatrije na Karaburmi. Investiciono održavanje podova i adaptacija info-pulta u centralnom objektu planirano je u Domu zdravlja Palilula.
- Kada su u pitanju objekti zdravstvenih ustanova koje su u nadležnosti grada, može se reći da je trenutno najlošija situacija u Kliničko-bolničkom centru Zvezdara, posebno u zgradi u Preševskoj, koja je u celosti dotrajala – kaže dr Vera Dražić, gradski sekretar za zdravstvo. - Potrebno je uraditi kompletnu dokumentaciju za sanaciju objekta. Takođe, za ceo kompleks ovog KBC neophodno je rešiti problem daljinskog grejanja sa podstanicama i uraditi hidrantsku mrežu.
Dogradnja još jednog sprata u ogranku Doma zdravlja Novi Beograd u ulici Goce Delčeva, koja je najavljivana ranijih godina, jeste opravdana, s obzirom na sve veći broj korisnika, ali još nije, kako tvrdi dr Dražić, stavljena na listu prioriteta za izradu finansijskog plana, s obzirom na to da zahteva velika novčana ulaganja.
Imajući u vidu izuzetno loše uslove za obavljanje zdravstvene delatnosti u postojećem, nenamenskom prostoru u ulici 11. Krajiške divizije, Sekretarijat za zdravstvo je planirao izgradnju novog objekta zdravstvene stanice na Labudovom brdu.
- U tom cilju, formirana je građevinska parcela i izvršena konverzija zemljišta u korist grada Beograda – objašnjava dr Dražić. - Sekretarijat za zdravstvo je sredstvima iz budžeta za 2012. godinu finansirao izradu idejnog rešenja, glavnog projekta i kontrolu tehničke dokumentacije za novi objekat na Labudovom brdu. Do početka radova trebalo bi da budu obezbeđeni svi potrebni preduslovi, a pre svega građevinska dozvola.
Milionsko ulaganje u izgradnju
Oibjekat će biti ukupne bruto površine 2.100 kvadratnih metara i imaće prizemlje, sprat i potkrovlje. Protokolom o realizaciji projekata koji su potpisali Sekretarijat za zdravstvo i Agencija za investicije i stanovanje planirano je da se u izgradnju novog objekta na Labudovom brdu u 2014. godini uloži 130 miliona, a u 2015. još dodatnih 120 miliona dinara.
Dečji i školski dispanzeri
Veće kapitalne investicije i rekonstrukcije nisu bile u planu, s obzirom na opredeljena sredstva u budžetu grada Beograda, s tim što su u ovoj godini završeni objekti za koje su sredstva obezbeđena u prethodnim godinama, kao što su Dom zdravlja Surčin, izgradnja ambulante u Krtinskoj i kompletna rekonstrukcija i adaptacija dečjeg i školskog dispanzera Doma zdravlja Obrenovac.