Za toplifikaciju Pljevalja biće potrebno 20 do 25 godina, a prva faza bi trebalo da se uradi do 2015. godine. Ali bi taj sistem u početnoj fazi toplotnom energijom snabdevao samo oko 20 odsto stanovništva najsevernijeg crnogorskog grada.
U Strategiji energetike Crne Gore se, između ostalog, navodi da su toplotne potrebe Pljevalja do 2025. godine procenjene na 147,5 megavata, od kojih bi oko 100 megavata moglo biti priključeno na sistem daljinskog grejanja, ali prema procenama studije, realnije bi bilo oko 50 do 70 megavata. Opština Pljevlja već je počela sa pripremnim aktivnostima za projekat daljinskog grejanja na biomasu sa instaliranim termo kapacitetom od približno 18 megavata na drvni ostatak. Strategija predviđa realizaciju tog projekta do 2015. godine sa indikativnim troškom od oko 7,2 miliona evra.
Vlada CG potpisala je pre dve godine sa Evropskom bankom za obnovu i razvoj ugovor o kreditu vrednom četiri miliona evra za toplifikaciju Pljevalja. EU je, kako je tada saopšteno, obezbedila i dodatnu donaciju od 2,5 miliona evra iz Investicionog fonda za zapadni Balkan. Nakon potpisivanja ugovora objašnjeno je da je za realizaciju ovog sistema potrebno tri godine. Navodi se i da su crnogorska vlada i pljevaljska opština odgovorne za implementaciju, ali do danas ništa nije preduzeto na realizaciji tog ugovora.
Komisija
Osnovni razlog zbog kojeg je nemoguće realizovati kredit su problemi u kojima se već duže nalazi kompanija Dragana Brkovića "Vektra Jakić". U informaciji koju je sačinila lokalna administracija navodi se da je "sadašnja izvršna vlast u Opštini pitanje projekta toplifikacije Pljevalja korišćenjem biomase zatekla u prilično nedefinisanom stanju". U međuvremenu je predsednik opštine formirao komisiju čiji je zadatak bio i da pronađe optimalno rešenje toplifikacije Pljevalja.