Država Inter-kopu duguje 15 miliona evra, a obaveze su u avgustu prošle godine, kada je preduzeće ušlo u blokadu, bile i veće i dostizale su 25 miliona evra, a jedna od posledica jeste da se broj sa 2.500 zaposlenih sveo na 700 radnika.
Kao rezultat krize poslednjih pet godina pao je obim investicija u infrastrukturu naše zemlje, a samim tim i sposobnost kompanije da servisira kreditne obaveze, a kamate na pojedina dugovanja iznosila su i do 25 odsto godišnje. Kompanija u velikom građevinskom zamahu dogovorila je reprogram duga sa pojedinim bankama na 15 godina, sa godišnjom kamatnom stopom od četiri odsto i sa grejs periodom od jedne do dve godine.
- Za dve godine održale su se domaće banke, dok su strane zbog svojih kriza napustile finansiranja srpske građevinske industrije, kreditno podržavajući isključivo strane firme – naglašava vlasnik kompanije Interkop Rade Nikolić.
On dodaje da za veće poslove, kakvi su radovi na trasi koridora kroz Srbiju, ne mogu da se dobiju bankarske garancije.
- Mislim da je sazrelo vreme za osnivanje razvojne banke koja bi stala iza čitave građevinske industrije. Tada bismo se i mi povratili, ušli u dve do tri milijarde vredne poslove koji nas čekaju. Odmah bismo vratili sve one koje smo morali da otpustimo, da ne bismo ugrozili čitavu kompaniju – iznosi Nikolić.