Građevinari moraju zajednički nastupati na tenderima za poslove, jer pojedina građevinska preduzeća imaju velike neizmirene obaveze i ne mogu davati bankarske garancije, izjavio je ministar građevinarstva i urbanizma, Velimir Ilić. Prema njegovim rečima, preduzimači suočeni s takvim problemima treba da nađu "neku jaku firmu, koja će biti okosnica novonastalog konzorcijuma".
"Početkom juna sa privrednicima idemo u Irak, ali ni na tom tržištu ne možemo nastupiti pojedinačno, već udruženo", naveo je Ilić, i dodao da Srbiju očekuju veliki poslovi i sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima.
Ministarstvo građevinarstva i urbanizma nema neizmirenih obaveza prema neimarima, ponovio je ministar Ilić. Stanje u srpskoj privredi je jako teško, međutim, radnici ne treba da plaćaju cehove zbog loših privatizacija, izjavio je Ilić. Prema njegovim rečima, situacija je naročito kritična u metalskoj industriji i građevinarstvu, pa stoga spas treba tražiti u poslovima na inostranim tržištima.
"Putari su, takođe, u teškoj situaciji, jer se njihovim firmama godinama duguje. To su obaveze Razvojnog fonda, grada Beograda, mnogih ministarstava i preduzeća", naveo je Ilić i dodao da će, ukoliko se ne preduzmu konkretni koraci, takve firme otići u stečaj.
Stranci će u tom slučaju, kako je istakao, doći da vode srpska preduzeća i ključne poslove. Zato država mora izmiriti svoje obaveze, rešiti pitanja velikog broja stečajnih postupaka i organizovanog kriminala.
"Ne mogu se preduzećima, čiji su vlasnici uhapšeni, imovina i mašine staviti pod nadzor Specijalnog suda i tako blokirati hiljade radnika koji nemaju sredstva za rad", naglasio je ministar, i ocenio da "ukoliko je neko uradio lošu privatizaciju treba da odgovara". "Radnici ni krivi, ni dužni, ne smeju plaćati cehove loših privatizacija", zaključio je Ilić.