Godinu 2011. Ujedinjene nacije odredile su kao Međunarodnu godinu hemije (MGH) i kompanija BASF ovu inicijativu podržava na više načina. Pod motom „Hemija: naš život, naša budućnost“, MGH je zvanično počela 27. januara 2011. u Parizu, a između ostalog njen cilj je da podstakne interesovanje za hemiju među mladima i da promoviše dublje razumevanje ključne važnosti hemije.
„Mnogi proizvodi koji svakodnevni život čine bezbednijim, lakšim i udobnijim ne bi postojali da nije hemije. Želimo da podignemo nivo svesti ljudi o dostignućima hemije i rešenjima koja će hemija ponuditi za predstojeće izazove. Hemija je nauka od ključne važnosti kod rešavanja problema poput dostupnosti energije, mobilnosti, pravilne ishrane pa i same gradnje krova nad glavom za sve veću svetsku populaciju.
Pokazivanje tog doprinosa hemije je cilj MGH i zbog toga BASF podržava ovu inicijativu,“ rekao je dr Hans-Ulrih Engel, član Upravnog odbora BASF-a. „Naši moderni proizvodi pomažu, na primer, održanju sirovina i zaštiti okoline.“
Međunarodna godina hemije na svim kontinentima
Brojne hemijske kompanije, udruženja i institucije širom sveta učestvuju u proslavi MGH i domaćini su raznih diskusija, takmičenja i drugih aktivnosti. Sveukupna koordinacija i organizacija zajedničkih, aktivnosti, kao što su ceremonije otvaranja i zatvaranja MGH potpadaju pod nadležnost UNESCO-a i Međunarodne unije za čistu i primenjenu hemiju (IUPAC).
Ključni element MGH je takozvani Globalni eksperiment koji je IUPAC kreirao za školarce svih uzrasta na svim kontinentima. Tema eksperimenata je čistoća vode i njeno prečiščavanje. Rezultati će biti objavljeni na kraju 2011, na interaktivnoj elektronskoj mapi sveta.
Kao globalni sponzor i aktivni učesnik, BASF je imao udela i u ceremoniji otvaranja 27. i 28. januara, a učestvovaće i u finalu koje će biti obeleženo prvog decembra u Briselu. MGH je u Nemačkoj zvanično počela 9. februara u Berlinu, a kompanija BASF će je proslaviti tako što će biti domaćin mnogih nacionalnih i međunarodnih aktivnosti.
Razlog zašto je 2011. odabrana da bude MGH jeste događaj koji se desio 100 godina ranije: Marija Kiri, čija su najveća dostignuća u oblasti radioaktivnosti, primila je Nobelovu nagradu novembra 1911. MGH je predviđena u „Deceniji edukacije o održivom razvoju 2005 – 2014“ Ujedinjenih nacija i naglašava važnost hemije u osiguranju održivog razvoja. Još jedan od ciljeva MGH je da omogući umrežavanje i protok informacija između obrazovnih institucija, hemijske industrije, vlada raznih zemalja i NVO, kako bi im svima omogućila da u budućnosti zajedno rade još efikasnije. |
Linkovi:
- MGH - http://www.chemistry2011.org/
- IUPAC - http://www.iupac.org/
- UNESCO - http://www.unesco.org/new/en/unesco/