U cilju smanjenja upotrebe prirodnih resursa, naročito kamena, Vlada je usvojila Uredbu o upotrebi struganog asfalta prilikom rekonstrukcije i rehabilitacije javnih puteva. Velike količine ovog resursa se nalaze na deponijama, pa će njegova upotreba doprineti očuvanju životne sredine.
Ilustracija (Foto: Pixabay)
Prema rečima Siniše Mitrovića, rukovodioca Centra za cirkularnu ekonomiju Privredne komore Srbije, strugani asfalt sadrži čak 97% kamena, što ga čini izuzetno pogodnim za reciklažu i proizvodnju novog asfalta.
Ovo će pružiti priliku za smanjenje iscrpljivanja prirodnih resursa i očuvanje biodiverziteta jer eksploatacija kamena često ugrožava podzemne i površinske vode.
Mitrović ističe i ekonomske koristi ovakvog pristupa. Procene pokazuju da će ulaganja u opremu za reciklažu asfalta iznositi blizu 10 miliona evra, što otvara mogućnosti za razvoj domaćih putarskih kompanija.
Osim toga, na mreži od 44.000 kilometara puteva u ruralnim oblastima, kao i putevima uz gasovode, vetroparkove i zaštićene prirodne zone, primena tehnike hladne reciklaže eliminiše emisiju štetnih isparljivih materija. Očekivana godišnja ušteda u državnom budžetu prelazi 100 miliona evra.
Privredna komora Srbije radila je na ovoj inicijativi još od 2018. godine, uključivši eksperte iz domaćih i inostranih kompanija, kao i akademsku zajednicu. Tim stručnjaka izradio je i Pravilnik o upotrebi struganog asfalta, koji je upućen resornim ministarstvima na usvajanje.