Radovi na izgradnji deonice auto-puta "Miloš Veliki" od Preljine do Požege, započeti još 2019. godine, značajno su premašili prvobitne rokove. Ovu deonicu gradi kineska kompanija "CRBC", a planirano vreme završetka od 36 meseci je odavno prošlo. Prema poslednjim informacijama, završetak radova se očekuje tek za godinu dana.
Ilustracija (Foto: Pexels)
Izgradnja ove 30,9 kilometara duge deonice trebalo je da bude završena do kraja 2021. godine, ali je do sada samo prvih 12 kilometara, do Pakovraća, pušteno u saobraćaj u januaru 2022. godine. Preostali deo do Požege je još uvek u izgradnji, a prema rečima nadležnih iz "Puteva Srbije", završetak celokupnog projekta zavisi od radova na tunelu Munjino brdo, koji su ključni za dalje napredovanje, navodi RT Balkan.
Deonica Preljina-Požega deo je auto-puta E-763 na trasi Koridora 11, koja se proteže do granice sa Crnom Gorom. Vrednost radova procenjena je na oko 450 miliona evra, a projekat obuhvata izgradnju tri tunela, 32 mosta, 11 nadvožnjaka i tri petlje. Očekuje se da će ova deonica značajno skratiti vreme putovanja do Zlatibora i Jadranskog mora.
Iz "Puteva Srbije" navode za RT Balkan da je fizička realizacija projekta dostigla oko 91,3%. Preostali radovi uključuju završetak iskopa i primarnu podgradnju tunela Munjino brdo, kao i postavljanje kolovozne konstrukcije na otvorenim delovima trase. Paralelno se izvode i drugi radovi, uključujući asfaltiranje otvorene trase, kao i elektro-mašinsko opremanje tunela Laz.
Jedan od ključnih izazova u realizaciji ovog projekta bili su imovinsko-pravni odnosi, odnosno proces eksproprijacije zemljišta, kao i složena konfiguracija terena sa kojom se izvođači svakodnevno suočavaju. Nadležni su potvrdili da je problem eksproprijacije uglavnom rešen, što omogućava neometan pristup gradilištu.
Pored toga, u toku je izrada prostornog plana i tehničke dokumentacije za nastavak trase od Požege do Duge Poljane, u dužini od 74,73 kilometra, što je deo šireg projekta izgradnje auto-puta od Požege do Boljara, ukupne dužine oko 107,5 kilometara.