Cene stanova u Srbiji su u stalnom porastu, pri čemu se za skuplje stanove lakše nađu kupci. Najskuplji stan ove godine prodat je u Beogradu za 1,22 miliona evra, a kvadrat dostiže cenu od preko 10.000 evra, dok garažna mesta mogu koštati i do 73.000 evra.
Ilustracija (Foto: Pexels)
Milić Đoković, sudski procenitelj za nekretnine, objašnjava za RTS da je kupovina stanova postala pitanje sigurnosti, ali i priliva kapitala. Investicija u nekretnine može doneti godišnju profitnu stopu od pet do šest odsto, a isplati se za 20 godina.
Đoković napominje da je došlo i do priliva sredstava iz inostranstva dolaskom određenog broja Rusa, ukrajinaca i Arapa.
Luksuzne Nekretnine: Dizajn, oprema i lokacija
U Novom Sadu i Nišu, luksuzni stanovi dostižu cene i do pola miliona evra. Dragan Rabatić, direktor agencije za nekretnine u Novom Sadu, ističe za RTS da za luksuzne stanove nije odlučujuća cena kvadrata, već cenu određuje ceo paket uključujući dizajn i opremu.
Nevena Đorđević iz niške agencije za nekretnine dodaje da su keš kupci dominantni za luksuzne nekretnine, dok se kreditni kupci više interesuju za jeftinije stanove na periferiji.
Rast cena kvadrata u Evropi
Pandemija je dovela do porasta cena nekretnina širom Evrope, podseća RTS, a cene kvadrata u pojedinim gradovima su utrostručene.
Branko Đorđević iz kompanije "Vizija Računovodstvo" napominje da je zakon o sprečavanju pranja novca u Srbiji jasan i zahteva dokazivanje porekla novca za kupovinu nekretnina vrednih preko 15.000 evra. On ipak napominje da uvek postoje oni koji pokušavaju da nađu rupu u zakonu i operu novac kroz nekretnine, pa i to može biti razlog "naduvanih" cena.
Đorđević ističe i da Beograd postaje sve atraktivniji za strane i domaće menadžere, preduzetnike i IT stručnjake sa visokim primanjima, što takođe može uticati na cene nekretnina.