Prema nedavnom izveštaju McKinsey & Company i Svetskog ekonomskog foruma, građevinski sektor ima potencijal da smanji emisije ugljen-dioksida za 75% do 2050. godine, što bi značilo smanjenje od 4 gigatone CO2. Ključ ovog smanjenja leži u uspostavljanju cirkularne ekonomije, koja bi mogla doneti godišnji neto dobitak od 46 milijardi USD do 2030. i 360 milijardi USD do 2050. godine.
Ilustracija (Foto: Pixabay)
Sebastijan Rajter, partner u kancelariji McKinsey u Minhenu i koautor studije, ističe da građevinski sektor, koji čini jednu trećinu potrošnje materijala i 26% globalnih emisija CO2, igra ključnu ulogu u smanjenju emisija gasova staklene bašte, prenosi eKapija. Ovaj sektor zapošljava 7% svetske radne snage i doprinosi sa 13% globalne ekonomske proizvodnje.
Izveštaj naglašava da bi recirkulacija materijala i minerala, hvatanje i skladištenje CO2, kao i hvatanje i korišćenje CO2 mogli da donesu oko 40% smanjenja emisija do 2030. godine. Analiza je obuhvatila šest ključnih građevinskih materijala: cement i beton, čelik, aluminijum, plastika, staklo i gips.
Najveći potencijal za smanjenje emisija i ostvarivanje dobiti leži u industriji cementa, sa procenjenim neto dobitkom od 10 milijardi USD do 2030. i 122 milijardi USD do 2050. godine. Čelik, koji je već visoko reciklabilan, i aluminijum, čija cirkularnost zavisi od dizajna za ponovnu upotrebu i alternativnih goriva, takođe nude značajne mogućnosti za smanjenje emisija.
Izveštaj takođe ukazuje na potencijal smanjenja emisija iz plastike i stakla kroz dizajniranje za ponovnu upotrebu, modularnost i povećanje reciklirane plastike, navodi eKapija. Juka Maksimajnen, stariji partner u kancelariji McKinsey u Helsinkiju i koautor izveštaja, naglašava da analiza pokazuje izuzetan potencijal za cirkularnost u građevinskom sektoru, kako kroz smanjenje emisija CO2, tako i na finansijskom polju.
Autori ističu da uprkos ovom potencijalu, tržište trenutno gotovo da nema rešenja koja se bave ovim pitanjem u velikoj meri. Stoga je esencijalno identifikovati i promovisati skalabilna rešenja koja će doprineti održivom razvoju građevinskog sektora.