Stambena izgradnja u Nemačkoj suočava se sa značajnim izazovima jer su rastući troškovi materijala, radne snage i kredita doveli do smanjenja broja odobrenih projekata. Statistički podaci pokazuju da je u maju odobrena gradnja 23.500 stambenih jedinica, što je za 25,9% manje nego u istom periodu prethodne godine.
Porast cena materijala i sve skuplji krediti loše se odražavaju na građevinski sektor (Foto: Pixabay)
Za 53,5% je smanjen broj izdatih dozvola za dvospratnice, dok je broj izdatih dozvola za prizemne i stambene zgrade za 35,1% i 26,5% manji u odnosu na maj prošle godine. U prvih pet meseci ove godine, odobrena je gradnja 27% manje stanova nego u istom periodu 2022. godine, prenosi Blic navode Fenix magazina.
Nemačka se već duže vreme suočava sa nedostatkom nekretnina. Zato je vlada kancelara Olafa Šolca, pre preuzimanja dužnosti krajem 2021. godine, obećala da će podstaći izgradnju 400.000 stanova godišnje. Ipak, nisu uspeli u svojoj nameri, a nestašice, rast cena materijala, kao i rast kamatnih stopa, koje su dramatično povećale cene stanova i finansiranje, naveli su mnoge investitore da odustanu od gradnje.
Prema procenama Instituta za makroekonomska i konjunkturalna istraživanja (IMK) broj novih stanova sledeće godine će pasti na 177.000.
Ova situacija ima značajan uticaj na poslove i plate u građevinarstvu u Nemačkoj. Mnogi radnici, uključujući i veliki broj naših državljana, zarađuju između 1.800 i 2.500 evra, sa prosekom od oko 2.000 evra.
U ovom trenutku, izgleda da će se izazovi sa kojima se suočava stambena izgradnja u Nemačkoj nastaviti, sa potencijalno dalekosežnim posledicama za radnike, investitore i šire tržište nekretnina.