Objekti koji su nelegalno izgrađeni do 2015. godine i vide se na satelitskom snimku teritorije Srbije napravljenom te godine i dalje se mogu legalizovati uz male iznose taksi. Objekti građeni nelegalno nakon ovog perioda ne mogu se legalizovati.
Moguća je legalizacija objekata završenih do 2015. godine (Foto: Pixabay)
Kako navodi portal Nova S, po Zakona o ozakonjenju i dalje se zahtev za legalizaciju kuće ili stana veličine do 100 kvadrata može podneti uz taksu od samo 5.000 dinara.
Namera zakonodavca je bila brza legalizacija ogromnog broja "divljih" objekata, pa su iznosi taksi bili simbolični, kako bi motivisali građane na legalizaciju. To nije dalo očekivane rezultate, ali je činjenica da ista mogućnost po istim uslovima i dalje postoji.
Za objekte do 200 kvadrata taksa je 15.000 dinara, za objekte do 300 kvadrata 20.000 dinara. Ako je reč o nekretnini od preko 300 kvadrata plaća se 50.000 dinara.
Ovim zakonom nisu obuhvaćeni nelegalni poslovni objekti. Tako oni koji poseduju objekat površine do 500 kvadrata moraju da plate taksu od 250.000 dinara, a oni koji imaju objekte površine od 500 do 1.000 kvadrata platiće pola miliona dinara. Za poslovne objekte površine od 1.000 do 1.500 kvadrata taksa iznosi milion dinara, a za one sa većom površinom čak tri miliona dinara, navodi Nova S.
Ovih troškova oslobođene su osobe sa invaliditetom, korisnici socijalne pomoći i samohrani roditelji, pod uslovom da imaju objekat do 100 kvadrata.
Da bi legalizovali kuću građani podnose zahtev odeljenju za građevinske poslove, odnosno odseku za legalizaciju, pri opštini kojoj pripadaju. Potrebno je da prilože geometarski izveštaj sa elaboratom i arhitektonski projekat zatečenog stanja, kao i dokaz o uplati takse za ozakonjenje. Ta taksa dolazi na naplatu tek nakon što se utvrdi da su svi uslovi ispunjeni i pismo o taksi i njenoj visini dobija se po službenoj dužnosti.
Usluge geometra kreću se od 100 do 120 evra, a neki za izradu elaborata za ozakonjenje uzimaju i 20.000 dinara, napominje Nova S.
Arhitekte svoje usluge naplaćuju mnogo manje nego kada se radi projekat pri izgradnji kuće, budući da je u pitanju samo opisivanje zatečenog stanja. I ovde cene variraju, a Nova S navodi da neki biroi izradu idejnog projekta pri planiranju gradnje nove kuće naplaćuju i 30 evra po kvadratu. Ako se pretpostavi da za legalizaciju naplaćuju duplo manje, odnosno 15 evra, ukupni troškovi legalizacije za kuću od 50 kvadrata iznosiće oko 1.000 evra.
Trenutno papiri za gradnju kuće legalnim putem, uz izradu projekta i plaćanje naknada i taksi u Beogradu mogu koštati i više od 16.000 evra.
Poslednjih meseci se govori o novom zakonu o legalizaciji, ponovo sa istim ciljem. Ukoliko bude donet, taj zakon će biti osmi po redu od 1997. godine.
Procene su da trenutno u Srbiji ima oko 2,5 miliona nelegalnih objekata.